Понеделник се счита за най-трудния ден от седмицата, но петък може да се състезава с него за тази титла, каза за радио „Спутник” Ирина Блиникова, старши изследовател в лабораторията по трудова психология към Психологическия факултет на Московския държавен университет, пише БГНЕС. Традиционно понеделник се дмята за труден ден. Всъщност, това е началото на работната седмица, когато трябва да преминете от състояние на релаксация и почивка към работен режим. През този период често се правят грешки и неуспехи.
От научна гледна точка, петъкът е не по-малко труден период. Тежестта на натрупаната умора започва да оказва натиск върху човека, въпреки че в този ден може да се допуснат по-малко грешки, подчерта Блиникова. "Ако проследим кривата на ефективността, има етап на "бързане в последния момент". Ако човек си дава сметка, че това е краят на работния ден в края на работната седмица, тогава той започва да работи по-добре. Той очаква края на работата и началото на почивката. Но петъкците се явяват доста труден момент, защото натрупаната умора се усеща", каза специалистът. В допълнение към умората, до петък се натрупват и по-рано недовършени работи. Опитът да приключите всички изостанали дела наведнъж може да се превърне в сериозен проблем.
"Хората, които отлагат всичко за последния момент, изглежда като че ли ще имат време да направят всичко. Понякога дори успяват. Но губят прекомерно количество ресурси и са в състояние на повишено емоционално и оперативно напрежение. Това се заплаща – най-вече със здраве, както физическо, така и психическо", предупреди Блиникова. "Опитайте се да планирате времето си целесъобразно и да разпределите товара равномерно през дните от седмицата, тогава ще бъде по-лесно и определено ще се предпазите от „кошмарните петъци”, заключава психологът.