Килимите са „обитателите“ на нашия дом, които поемат ежедневните удари върху себе си. Мръсотията, прахът, разлят чай, детската игра и неспокойните домашни любимци могат значително да съкратят живота им. Събрали сме най -добрите съвети как да се грижим за килимите и да направим техния „живот“ дълъг и щастлив.
1. Пазете от прах и мръсотия
Първото правило е просто и сме почти сигурни, че няма нужда да се напомня за него. Вакуумирайте килима си веднъж седмично или по-често, тъй като упоритите замърсявания и замърсявания ще бъдат по-трудни за премахване. Не забравяйте често да изтривате рафтовете от прах и ъглите от паяжините - в крайна сметка рано или късно всичко това също ще падне върху килима.
Може би основната опасност за килимите сме ние, хората и нашите домашни любимци. На места, където домашните любимци обичат да седят, разстелете специални малки килими върху килима. Това ще остави по -малко вълна върху килима.
Не ходете боси по килима - той абсорбира потта, мазнините или крема за тяло толкова лесно, колкото мръсотията. Използвайте чехли.
2. Почистете петната правилно
Ако върху килима се разлее чай, кафе, сок или вино, първо избършете добре влагата с хартиена кърпа (никога не търкайте, това ще увреди структурата на влакната) и едва след това нанесете средство за отстраняване на петна.
Ако вода се разлее върху килима, покрийте влажната зона с кърпа, натиснете с тежък предмет и оставете за една нощ. Кърпата ще абсорбира цялата влага.
Естествените трябва да бъдат почистени от петна със специално формулирани препарати за вълна или химическо чистене. Преди да използвате какъвто и да е продукт, първо го тествайте върху парче от долната страна на килима.
Синтетичните килими могат да се почистват и с домашни средства, например разтвор на сода, оцет и прах за пране във вода (1 супена лъжица сода се взема за 1 чаша топла вода, същото количество прах за пране за перални машини и 4 супени лъжици оцет ). Но бъдете внимателни, ако по килима има петна, те могат да станат по-ярки от такова почистване.
Можете да премахнете котешка или кучешка козина от килима с леко влажна четка или парогенератор с голяма дюза, ако килимът е синтетичен. Естественият килим може да бъде повреден по този начин.
Ако е възможно, правете килима си професионално химическо чистене веднъж годишно.
3. Грижете се и проветрявайте
Смешно е, но килимите малко приличат на домашни любимци. Те трябва да бъдат наблюдавани, гледани, да им се отделя време.
Специалистите по почистване съветват да проветрявате килима на чист въздух поне веднъж на всеки три месеца.
Не забравяйте за методите на баба: понякога е полезно да окачите килима на на удобно място за тази цел на улицата и да го избиете добре. Това ще помогне за премахване на повредените власинки и ще направи килима по-пухкав.