Добрата домакиня знае, че приготвянето на кисело зеле съвсем не е толкова простичка задача, колкото изглежда на пръв поглед. Тази зимнина си има своите тънкости, които е добре да опознаете отрано, ако не искате в последствие зеленчукът в бидона да се вкисне или да е мек и неприятен за похапване.
Има един трик, който ще способства това зелето да се запази за колкото се може по-дълго време хрупкаво и вкусно. Днес обаче ще ви споделим още няколко хитрини, които ще превърнат зимнината в по-апетитна от всеки друг път.
Ето кои са тайните за хрупкаво и вкусно зеле:
Изборът на зеле съвсем не е лесна задача. Няма да крием, че това е сред първите неща, от които всъщност зависи какъв ще бъде крайният резултат. Листата на зеленчука трябва да са добре свити. Ако има някакви наранявания по тях, е добре да ги подминавате. По кочана може да се ориентирате за състоянието на зелето във вътрешността. Ако кочанът е сух и прояден, това значи, че зелето е развалено отвътре.
По какво се познават зелките, които са идеални за приготвяне на кисело зеле
В случай, че желаете да оцветите сока, поставете няколко червени зелки в бидона. Не е желателно обаче да се прекалява с консумацията на зелев сок, тъй като в него има огромно съдържание на сол.
За да запазите киселото зеле за по-дълго време, в бидона се поставят няколко кочана хрян. Имайте предвид, че кочаните на зелето се развалят най-бързо, затова ви съветваме да им направите разрез и да ги посолите. Така зимнината ще бъде по- трайна.
Ако искате по време на коледните празници да си похапвате кисело зеле, то ноември месец е времето, в което да се заемете с направата на зимнината.