Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Това са 8-те най-силни природни антибиотика

18 ноември 2021, 09:18 часа

Антибиотиците са едни от най-предписваните лекарства днес. Но прекомерната им употреба може да доведе до резистентност, както и до елиминиране на нормалните защитни бактерии, които живеят в червата

Природната аптека също предлага кум естествени антибиотици, които нямат тези странични ефекти. Ако ги включим в ежедневната си диета, ще намалим значително риска от прием на антибиотици при наличието на определен здравословен проблем.

Но също така трябва да знаете, че невинаги природните антибиотици са достатъчни за лечение на сериозни инфекции. В случая е най-добре те да се използват като допълнително средство за лечение заедно с предписаните медикаменти.

Ето кои са най-добрите естествени антибиотици.

1. Чесън

Чесънът е мощно противогъбично и антивирусно средство. В допълнение той съдържа множество витамини, хранителни вещества и минерали, които са полезни за цялостното здраве.

Освен това помага за унищожаването на чревните паразити.

Всеки ден яжте от 2 до 3 скилидки чесън на празен стомах и тялото ви ще бъде защитено от различни патогени и заболявания. 

2. Пчелен мед

Медът е един от най-добрите естествени антибиотици. Полифенолите в него спомагат за унищожаването на бактериалните клетки.

Медът от манука също е добър вариант и е установено, че е полезен при локално лечение на рани.

За да подсилите имунната си система, смесете равни количества мед и канела и приемайте тази смес веднъж дневно.
Добавянето на мед към чай, смутита и сокове е друг отличен начин да се насладите на неговите ползи за здравето.

3. Масло от риган

Маслото от риган е ефективно за лечение на бактерии, които са резистентни към антибиотици. Карвакролът, съдържащ се в него, спомага за намаляване на възпалението.

При инфекции на горните дихателни пътища сложете няколко капки масло от риган в тенджера с вряща вода и вдишайте парата. Правете това веднъж дневно.

4. Екстракт от маслинови листа

Естественият антибиотичен ефект на екстракта от маслинови листа действа срещу различни бактериални инфекции. Той има противовъзпалителни свойства. Освен това проявява способността да улавя свободните радикали.

От 250 до 500 mg два пъти дневно е стандартната доза екстракт от маслинови листа. Въпреки това се консултирайте с лекар преди да приемете добавката.

5. Куркума

Куркумата се използва за подпомагане на унищожаването на бактериите, които причиняват заболявания, както и за насърчаване на естествените защитни сили на организма. 

Смесете 1 супена лъжица куркума на прах с 5-6 супени лъжици мед. Съхранявайте сместа в херметически затворен буркан. Приемайте по ½ чаена лъжичка от нея два пъти дневно.
Можете също да приемате добавки с куркума от 400 до 600 mg, два пъти дневно, но първо се консултирайте с лекар.

6. Ехинацея

Ехинацеята е естествен антибиотик, който може да лекува рани и бактериални инфекции.

За да предотвратите подобни проблеми, пийте от 1 до 2 чаши чай от ехинацея на ден.

Тази билка може да не е подходяща за хора, страдащи от автоимунни заболявания.

7. Джинджифил

Джинджифилът помага за предотвратяване и лечение на много здравословни проблеми, причинени от бактерии.

Чаят от него е чудесна превантивна мярка срещу бактериални инфекции. За приготвянето му настържете парче джинджифил с дължина 2 см и го сварете в 1½ чаши вода за 10 минути. Прецедете, добавете мед и лимонов сок за вкус.

8. Екстракт от семена на грейпфрут

Екстрактът от семена на грейпфрут е естествен антисептик, както и противогъбичен и антивирусен агент. Той е ефективен срещу повече от 800 форми на вируси и бактерии.

При кожни инфекции добавете няколко капки от него към 1 супена лъжица вода и след това нанесете сместа върху засегнатата област. Не е необходимо да изплаквате. 
За вътрешна употреба разтворете 10-15 капки от екстракта в ½ чаша вода. Приемайте посоченото количество от тази течност по 2 или 3 пъти на ден.

 

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес