Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Топ 5 ползи за здравето от сиропа от бъз

26 ноември 2024, 17:33 часа

Какво е бъз

Плодовете на бъза идват от бъзовия храст, Sambucus nigra и неговите разновидности. Бъзът цъфти през лятото със своите изящни кремаво бели сенници от цветя, последвани от черните плодове в края на лятото и есента. Както цветята, така и плодовете са популярни билкови лекарства. Плодовете могат да се приготвят на отвари, тинктури, гуми и сиропи.

Ползи от бъз

Плодовете на бъза са мощни, когато става дума за вируса на настинка и грип. Има няколко различни начина, по които действат, за да помогнат в борбата с настинката и грипа и да облекчат някои от неприятните странични ефекти.

Антивирусни свойства

Установено е, че бъзът блокира навлизането на вируса в клетките ни, където обикновено се репликира. Ако вирусът вече е заразил клетките, бъзът все още е полезен, като инхибира освобождаването на репликираните вируси от заразените клетки, което помага да се спре разпространението на вируса в други клетки.

Повишаване на имунитета

Флавоноидите в бъза стимулират имунната система, за да помогнат на тялото ни да се бори с вируса на настинка и грип. Може да помогне за поддържане на здрава имунна система Може да помогне за поддържане на здрава имунна система чрез увеличаване на производството на възпалителни цитокини – цитокините са група протеини, които се секретират от специфични клетки на имунната система.

Намалява риска от хронични заболявания

Може да помогне за намаляване на риска от хронични заболявания Бъзът е с естествено високо съдържание на витамин С, най-разпространеният антиоксидант в организма, който не само помага за намаляване на риска от хронични заболявания, но може да бъде полезен и за хора с високо кръвно налягане и предотвратява желязодефицитна анемия.

Съвременната наука е потвърдила много от твърденията, направени за сиропа от бъз в традиционната медицина. Плодът е с ниско съдържание на калории и пълен с диетични фибри, които помагат на храносмилането, а също така е чудесен източник на важни хранителни вещества за имунната система.

Запек

Бъзът е една от основните съставки, използвани в клинично изпитване на възможни лечения за запек. Лечението, включващо бъз, се оказа ефективно слабително, но са необходими повече изследвания, за да се види дали бъзът ще има същия ефект, когато се приема самостоятелно.

Знаете ли как се прави чай от бъз?

Лечение на настинка

Бъзът е много рекламиран в традиционната медицина като ефективен лек срещу настинка. Направени са различни проучвания за това и са потвърдили много от тези твърдения. Например, в голямо проучване на пътници със самолет, които са имали симптоми на настинка по време или след пътуването си, хората, които са използвали бъз, са имали значително намаляване както на продължителността, така и на тежестта на техните заболявания.

 

Противовъзпалителни ефекти

Черният бъз съдържа антоцианин, който освен че придава характерния тъмнолилав цвят на бъза, действа като мощен противовъзпалителен антиоксидант. Антоцианинът намалява щетите, които оксидативният стрес може да причини, когато свободните радикали се метаболизират в тялото.

Можете ли да ядете сурови плодове от бъз

Суровите плодове от бъз съдържат циановодородна киселина (HCN), токсин, който може да причини гадене и повръщане, ако плодовете се консумират сурови. Въпреки че съм ял сурови плодове от бъз в малки количества без вредни ефекти, някои хора са по-чувствителни, така че е по-безопасно да ги готвя. Готвенето на плодовете във вода за поне 30 минути дезактивира токсините. Ето защо сиропите и отварите са най-добрият начин да извлечете ползите безопасно от горските плодове.

Колко ефективен е бъзът

Ефективността на бъза може да действа само за около 2-3 часа, така че редовното дозиране е важно, ако сте заразени с вируса на настинка или грип. Ако следвате точно рецептата по-долу и в крайна сметка получите 700 мк готов сироп, вашата доза ще бъде 10 мл. Това означава, че по време на инфекция ще трябва да приемате 10 мл на всеки 2-3 часа по време на будност, за да получите ползата от бъза.

Как да си направим сироп от бъз

Сиропът от бъз е чудесен начин да извлечете ползите от бъза по вкусен начин. Приготвя се лесно и имате нужда само от три съставки; плодове от бъз, вода и захар (или мед).

Как да решим дали да използваме захар или мед

Правя и двете! Предпочитам да използвам мед заради вкуса, ензимите и хранителните вещества. Въпреки това винаги имам партида, направена със захар за по-дълъг срок на годност, което е чудесно за спешни случаи.

Използване на мед

Когато започне сезонът на настинките и грипа си правя сироп с мед. Става 1-2 месеца в хладилника, ако съм стерилизирал бутилките. Обикновено се използва след няколко седмици, така че понякога не си правя труда да стерилизирам, ако сме около хора, които са се разболели от грип.

Медът сам по себе си има много полезни свойства, но те се губят, ако медът е бил нагрят (повечето търговски мед са били нагрявани). Когато правите своя сироп с мед, уверете се, че купувате суров мед и оставете сварената течност от бъз да се охлади до 35°C, преди да добавите меда. Деца под 1 години не трябва да консумират мед поради възможността той да съдържа спори на Clostridium botulinum, които могат да причинят детски ботулизъм.

Използване на захар

Винаги имам сироп от бъз на захарна основа на рафта. Захарта е фантастичен консервант. Захарният сироп ще стои на рафта поне една година, ако бутилките са стерилизирани и рецептата е спазена.

Трябва ли да добави други билки

Обичам основния сироп, тъй като обичам да използвам само една билка в подготовката. Винаги можете да добавите други билки към сиропа, когато дозирате. Понякога смесвам моя сироп от бъз с тинктура от ехинацея или екстракт от маслинови листа, когато приемам доза. Има обаче други кулинарни билки и лечебни билки, които обикновено се добавят за вкус и ползи за здравето.

Джинджифил: помага в борбата с вируса на настинка, загрява тялото и разсейва гаденето. В началото с бъза се добавя 1 с.л.

Канела: придава прекрасен топъл пикантен вкус, има антивирусни и антиоксидантни свойства. Добавете 2 натрошени пръчици канела в началото с бъза.

Шипка: с високо съдържание на витамин С. Добавете 50 г, когато приключите с варенето и изключите котлона. Поставете капака на тенджерата и оставете да престои 10 минути, преди да прецедите.

Колко време трае сиропът от бъз

Приготвен с мед, сиропът ще издържи между един и два месеца в хладилника, ако сте стерилизирали бутилките.

Сиропът, приготвен със захар в стерилизирани бутилки, ще се съхранява най-малко една година на хладно място. След като отворите сиропа, го съхранявайте в хладилник.

Колко да приемате

Възрастни: Ако следвате точно рецептата и накрая получите 700 мл готов сироп, дозата ви ще бъде 10 мл. По време на инфекция приемайте 10 мл на всеки 2-3 часа. Ако сте били в контакт с някой с настинка или грип, вземете няколко дози от 10 мл през 2 часа.

Самото приготвяне на отвара може да ви подхожда по-добре, тъй като може да предпочетете да избягвате подсладителите. Методът започва по същия начин като сиропа.

Как да си направим отвара от бъз

Съставки

200 г сушени плодове от бъз

900 мл вода

Метод

Поставете плодовете и водата в тенджера и ги оставете да заври.

Оставете да къкри на тих огън 30-40 минути.

Намачкайте малко плодовете с гърба на лъжицата.

Прецедете през цедка, покрита с муселин или тензух.

Повдигнете ръбовете на муселина и изстискайте колкото е възможно повече от сока.

Измерете сока и добавете преварена вода, за да получите 700 мл.

Вашата доза ще бъде 10 мл на всеки 2-3 часа. Съхранявайте в хладилника и го използвайте в рамките на 2 дни. Замразете малко във формички за лед за по-късна употреба или смесете малко с плодов сок или вода, за да направите ледени блокове. Можете да половината от рецептата, ако желаете. Имайте предвид, че когато намалявате наполовина количеството бъз, водата е повече от половината. Това е така, защото по време на варене по-малки количества течност се изпаряват по-бързо от по-големи количества.

Мога ли да използвам сироп от бъз в храната

Сиропът от бъз може да се добавя към толкова много различни храни, обичам да го включвам в моите имуностимулантни топки за блаженство

Използвайте го като сърдечно или добавете гореща вода, за да направите приятна топла напитка.

Това растение е дар от природата – лекува грип и кашлица, съдържа калций и желязо

Изсипете малко върху овесената си каша.

Овкусете натурално кисело мляко или полейте върху палачинки или сладолед.

Направете ледени блокове със сиропа, смесен с плодов сок или пюрирани плодове.

Безопасен ли е сиропът от бъз за всички

Някои хора може да изпитат алергия към бъз, включително възможна кръстосана реактивност за тези с алергии към прашец от бреза.

Ако приемате предписани лекарства, включително имуносупресанти, диуретици или имате автоимунно състояние, консултирайте се с личния си лекар или медицински специалист, за да установите дали бъзът е подходящ за вас.

В сферата на природните лекарства плодовете от бъз са сила за укрепване на имунната система. Пълни от фенолни киселини и флавоноиди, бъзът предлага силен източник на антиоксиданти, които се борят с оксидативния стрес в тялото. Въпреки че бъзът може да не е магическо лекарство за грип, клиничните изследвания хвърлят светлина върху потенциала му да намалява грипоподобните симптоми и да съкращава продължителността, ако се прилага в рамките на решаващия 48-часов прозорец. Освен това, някои доказателства сочат, че може да помогне за намаляване на тежестта на настинките и продължителността с до 2 дни.

Преди да се потопим в процеса на приготвяне на сироп от бъз, важно е да подчертаем, че бъзът не трябва да замества професионалния медицински съвет. Ако подозирате грип или имате някакви грипоподобни симптоми, търсенето на медицинска помощ е от първостепенно значение. Ролята на бъза е като допълнителна помощ за здравето, а не като заместител на подходящи медицински грижи. 

Петя Недева
Петя Недева Отговорен редактор
Новините днес