Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Топ 5 на най-здравословните заместители на захарта

10 септември 2024, 12:00 часа

Наричат захарта „бялата отрова“ и това не е далеч от истината, макар че изпитваме неприятни симптоми при сериозно ограничаване на количествата сладост, които консумираме, сред които главоболие, депресия, слабост и необяснима умора. Както прекомерната консумация на захар, така и пълният отказ от нея включително отказът от храни, които съдържат скрита добавена захар, са вредни за здравето. Прекаляването с бялата сладост независимо дали в чист вид, добавена към кафето и чая, или под формата на сладкиши, шоколад и дори преработени храни, съдържащи захар, води до риск от развитие на редица опасни хронични заболявания, засягащи сериозно здравето и имащи дългосрочни негативни последствия върху него. Всичко това прави съществуващите заместители на захарта от изключително значение не само за диабетиците, на които консумацията на захар е забранена, но и за незасегнатите от заболявания хора, които искат да съхранят своето здраве.

Защо е вредна захарта?

Като прекомерна се определя консумацията на захар над 10 чаени лъжички на ден, като това включва и скритата захар, както и тази в сладки и тестени храни. Това са около 200 ккал, приети от бялата сладост. Всяка лъжичка над посочените е сериозен риск за здравето и за фигурата, като заоблената талия е не само естетичен проблем, но поражда и допълнителни рискове за здравето. Сред вредите, които захарта нанася на здравето, са:

Още: Тези зеленчуци съдържат най-малко захар

-          Проблеми с оралното здраве – кариеси, възпаления и плака в устната кухина.

-          Обостряне на ставните заболявания и задълбочаване на възпалителните процеси в ставите. Увеличава се и рискът от ревматоиден артрит при прекомерна консумация на захар.

-          Преждевременно стареене на кожата, задълбочаване на бръчките чрез увреждане на колагена и еластина, възпаления, акне и обриви – явно захарта отнема не само от красотата на фигурата. Причините се дължат на това, че излишната захар се прикрепя към протеините в кръвния поток и създава вредни молекули, наречени „AGE“ или напреднали крайни продукти на гликиране, които състаряват кожата.

-          Захарта поражда опасност от развитие на редица заболявания на черния дроб като неалкохолна мастна чернодробна болест.

Още: Какво се случва с мозъка ви, когато спрете захарта

-          Допълнителният инсулин в тялото, причинен от консумацията на твърде много захар, уврежда кръвоносните съдове и създава опасност за сърдечно-съдовото здраве. Сърдечна недостатъчност, инфаркти и инсулти са само част от опасностите, които ви дебнат.

-          Панкреасът също не остава пощаден от консумацията на твърде много захар, а диабетът е само една от сериозните опасности, които поражда.

Какво да направите, за да се предпазите? Заменете захарта винаги, когато е възможно, със здравословни заместители на захарта. Всички ли обаче са такива, или и заместителите също крият опасности за здравето?

Петте най-здравословните заместители на захарта

Още: Как да си приготвим туршия без захар

За да подобрите здравословното си състояние, отказвайки се от захарта и заменяйки я с подсладители, следва да ги подберете внимателно, за да не представляват риск за здравето. Сред петте най-здравословни заместители на захарта са:

-          Стевия

Лесна за откриване, прилагана широко като натурален, нискокалоричен и безвреден заместител на захарта, стевията безспорно е добър избор. Естествен продукт е, извличан от листата на растения, използвани първоначално за  медицински цели, преди да се установят и сладките ползи от него. Необходимо е много малко количество стевия, за да подсладите, тъй като е стократно по-сладка от захарта, а и за разлика от нея не представлява риск за здравето.  Нещо повече – последните проучвания сочат, че стевията може да подобри здравословното състояние, като помогне на хипертониците да понижат кръвното си налягане и на диабетиците да поддържат нивата на кръвната си захар стабилни.

-          Ксилитол

Подсладител, полезен за здравето на зъбите, плътността на костите и предотвратяване на остеопорозата. Подпомага и поддържането на чревния микробиом.

-          Сироп от якон

Допускаме, че не сте чували този подсладител, извличащ се от растение от Андите – якон. Полезен е за чревния микробиом и насърчава както нормалното изпразване на червата, така и загубата на тегло.

-          Агаве

Макар да не е без калории, а да се доближава по калоричност до меда, сиропът агаве е естествен подсладител и е полезен за здравето. Добива се от растението агаве, от което се прави и текилата, и е толкова сладък, че се налага да използвате с 2/3 по-малко количество, отколкото ако използвате мед. Така спестявате и калории, а приетите са много малко за сметка на ползи за здравето.

-          Еритритол

Сложен за произнасяне, но лесен за прием и разбиране на полезните му свойства като един от най-здравословните заместители на захарта. Ще го откриете в някои плодове, но се произвежда и по изкуствен път. В общия случай не вреди на здравето за разлика от захарта, като само в редки случаи са възможни храносмилателни проблеми, които най-често са причинени от комбинацията на големи количества еритритол с големи количества фруктоза. Това обаче все пак остава най-малко безвредният от петте подсладители, тъй като последните проучвания сочат определена връзка между повишения риск от сърдечно-съдови инциденти и приема на прекомерни количества от подсладителя, но са нужни още изследвания по темата. 

 

Статията има само информативен характер и не замества лекарска консултация.

източник: https://www.webmd.com/diabetes/features/how-sugar-affects-your-body

https://www.healthline.com/nutrition/healthy-natural-sweeteners#2.-Erythritol

Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес