България се намира в сеизмична зона, като почти 97% от територията на страната ни е потенциално заплашена от земетресения. Това далеч не означава, че има повод за паника или че те задължително ще се случат, но ни кара да се замислим възможно ли е да направим нещо, за да се предпазим.
За жалост, земетресенията не могат да бъдат предсказвани, което ни прави безсилни пред тази стихия. Най-опасните сеизмични зони в България са Крупнишката, Софийската, Маришката, Шабленската и Горнооряховската, а най-силните земетресения в България са били с разрушителна сила и жертви. И щом не можем да ги предвидим или предотвратим, остава само да се надяваме подобна трагедия да ни подмине, както и да заложим на качествено строителство, устойчиво на земетресения, особено в зоните, в които традиционно има сеизмична опасност и са потенциално застрашени от силни и разрушителни земетресения.
Нека видим кои са били пет от най-силните земетресения в България, за да насочим вниманието си именно към областите, в които са се случили, тъй като явно там има повишена опасност от подобни бедствия.
Най-силните земетресения в България
Броят на земетресенията у нас с магнитуд над 4 – сила, която е потенциално опасна, откакто се води подобна статистика, е около 43. Най-опасни сред тях са тези с магнитуд над 6, като в най-силните земетресения в България влизат и няколко, чиято сила е била над 7 и почти 8 по скалата на Рихтер. Звучи страшно, нали? Нека видим къде и кога са се случили.
Кое е най-силното земетресение в историята на България?
1. Най-силното земетресение у нас, чиито магнитуд е унищожителните 7.8 по скалата на Рихтер е на 4 април 1904 година и се е случило в долината на р. Струма.
2. Само 3 години по-рано друго силно земетресение е регистрирано на 31 март 1901 г. в Шабла на 10–20 километра южно от нос Калиакра.
3. Третото най-силно земетресение с епицентър на територията на страната ни е от 8 април 1928 година в Поповица и Гълъбово. Магнитудът му отново е разрушителен –7.0 по Рихтер. То е свързано със земетресението в Чирпан, което също е сред най-силните земетресения в България.
4. На 14 април през 1928 година в Чирпан се случва едно от най-смазващите и унищожителни земетресения у нас, чиито магнитуд от 6.8 отнема не един живот. Чирпанското земетресение се случва в Маришкия сеизмичен район и засяга най-много Чирпан, Поповица и Гълъбово.
Поредица от трусове, първият сред които на 14 април, а последният силен на 25 април причиняват значителни щети, а по-слаби трусове са регистрирани чак до края на месец май 1928 година. Първият трус разрушава сградите в Чирпан и деформира железопътните линии, а вторият разрушава 1/3 от съседния град Пловдив. На фона на огромните разрушения броят на жертвите се е очаквало да е по-голям, но фактът, че учениците са били във ваканция, а много хора извън дома си в съботния ден спасява множество животи.
Все пак България дава 107 свидни жертви в това бедствие, а броят на ранените е около 5 пъти по-голям. Статистиката сочи сериозни и катастрофални щети – над 72 хиляди засегнати сгради, от които около 26 хиляди – разрушени, като 402 от разрушените сгради са били държавни и общински училища, а 250 – църкви. Една тъжна статистика, сочеща безсилието ни пред природата, но и късметът на българите да е неучебен ден и срутилите се 402 училища да са празни.
15 земетресения от над 4 по Рихтер са станали у нас за последните 10 години
5. Петото от най-силните земетресения в България сполетява страната ни на 30 септември 1858 г. с епицентър на 10 километра югозападно от София – 6.6 по Рихтер. Вторичните трусове продължават месеци, след като опустошителното земетресения нанася тежък удар на града със сериозно засягане на около 70–80 % от сградите.
Земетресението е толкова силно, че не само е усетено, но са констатирани и щети в други градове в страната, като част от тях не са особено близо до София – Пловдив например е именно от тези засегнати градове. Земетресението унищожава сгради и в Ихтиман, а в Долна баня променя дебита на минералните извори. Най-тежко е положението в бедните квартали, където хората се оказват без покрив на прага на предстояща зима. Състоянието на обществените сгради и храмове е още по-тежко.
При това земетресение са съборени минаретата на 19 от 24-те джамии в града, а 5 от 7-те църкви са негодни за служба. Пукнатина в земята и нов горещ гейзер са само част от страховитите последствия след това разлюляване на земята. За щастие жертвите сред населението са само 4, което наистина е огромен късмет при толкова разрушения и щети.