Семейството и околната среда влияят върху това как човек се отнася към парите: ние приемаме вярванията и опита на любимите хора. Но не винаги тези вярвания са полезни и допринасят за просперитета. Ето някои от тях.
Богатите хора са алчни
Някои богати хора са наистина пестеливи, но не всички. И ако смятате всички богати хора за лоши, едва ли ще се опитате да увеличите доходите или спестяванията си.
Парите развращават хората
Най-често това е подсъзнателна нагласа, която се подхранва от социалните мрежи и медиите. Човек с такова убеждение може да се чувства виновен, ако има пари, и да се стреми да се отърве от тях.
Кое е най-подходящото облекло за ударен старт на Новата година?
Добрият човек не трябва да се интересува от парите
Хората, които помагат на другите, наистина мислят последно за парите. Резултатът е финансови затруднения. Но стабилното финансово състояние не прави човека лош, а отваря нови възможности - включително за помощ.
Хората стават богати само ако използват други хора
Това убеждение обикновено възниква в ранна детска възраст, например, когато детето чуе родителите да говорят за несправедлив шеф. Но някои хора правят състояние сами и без манипулация. Важно е да разберете това, в противен случай човек може да избегне всякакви финансови проблеми.
Какъв цвят е символът на 2023 г.?
Поемане на ненужни рискове
Опитът да повишите самочувствието си с пари може да накара човек да поеме ненужни рискове. Например хазарт за бързо забогатяване.
Не купувам нищо, което вече е използвано
Купуването само на нови неща не винаги е рационално. Особено когато става дума за скъпи покупки – като къща, кола.
Да подобрите статуса си в очите на другите.
Често тази мисъл е продиктувана от желанието да подобрят статуса си в очите на другите. Явното потребление води до покупки и заеми, без които хората биха могли. Ярък пример е годишната смяна на смартфона.
Запомнящи се пожелания за Новата 2023 година
Колкото повече пари, толкова по-щастлив е човекът
Най-разпространеното вярване за парите в западните страни. Но учените все още не са открили достатъчно убедителни доказателства, че високият доход прави хората по-щастливи.
Увеличението на заплатата може да не донесе очакваната радост и човек ще започне да купува все повече и повече с надеждата да се почувства по-добре.
Всичко в живота ми би било по-добре, ако имах повече пари.
Това вярване е свързано и с вярването, че парите могат да купят щастие. Но преследването на богатство и статус може да доведе до нови проблеми - например да се превърне в натрапчиво натрупване или неконтролирано пазаруване.
Повече за психологията на парите
Това е в нашия мозъчен поток. Психологията и неврологията определят финансовото поведение на човека.