Езиците са много повече от средство за комуникация. Те са свързани с нашата идентичност, социална структура и мироглед. Езикът е основата на човешката комуникация, история и култура. Разбирането на най-популярните езици в световен мащаб предоставя ценна представа за геополитиката, икономиката и социалната динамика, които формират нашия свят.
Критерии за популярност
За да представим кои са най-разпространените езици в света, първо трябва да определим критериите за популярност. Популярността се определя не само по броя на носителите на дадения език. Един език може да придобие известност и поради совето международно влияние, глобален обхват и полезност в ключови сектори като търговия, наука и дипломация. Например, латинският език, който е мъртъв и не е широко разпространен, все още играе важна роля в правните, научните, медицинските и религиозните текстове.
Могат да се използват различни показатели за измерване на популярността на даден език. Сред тях са: брой на носителите на езика, брой на хората, говорещи втори език и степента на използването на езика в международни платформи.
Ето които топ 10 най-разпространените езици в света според организациите Ethnologue и United Nations .
1. Китайски
С над 918 милиона носители на езика, китайски мандарин доминира в езиковия пейзаж. Това е официалният език на Китай и Тайван и е широко разпространен в Сингапур.
Китайски мандарин се смята за най-трудния за изучаване език в света. В мандарин няма азбука. Вместо, букви, се използват символи, наречени китайски йероглифи, които представляват най-старата писмена система в света. Съществуват около 20 000 китайски йероглифи, а броят им продължава да се увеличава. Най-сложният китайски йероглиф е за думата “biang” и се изписва с 57 чертички. Означава вид традиционни нудли от провинцията Шанси. Китайската писмена система е на над 3000 години. Китайският език е най-древният от всички езици, говорими днес.
2. Испански
Испански се говори от около 460 милиона носители на езика. Той е официален или национален език в 21 страни, включително Испания, Мексико и повечето страни от Централна и Южна Америка.
3. Английски
Още: Кои са най-лесните езици за научаване?
Макар че е роден език “само” на около 375 милиона души, глобалното влияние на английския го прави един от най-важните езици. Той е първият език в страни като САЩ, Обединеното кралство и се изучава широко като втори език в почти всички страни по света.
4. Хинди
Основно говорен в Индия, хинди има около 310 милиона носители на езика. Той е един от 22-те езика в Индия и се използва в правителството, медиите и образованието.
5. Арабски
С около 310 милиона носители на езика, арабският има голям набор от диалекти и се говори в много страни в Близкия Изток и Северна Африка.
6. Бенгалски
Още: Кой е най-трудният език за научаване в света?
Около 230 милиона души говорят бенгалски като първи език. Той е официален език на Бангладеш и един от 22-те езика в Индия.
7. Португалски
С около 221 милиона носители на езика, португалският е официалният език на страни като Португалия, Бразилия и Ангола.
8. Руски
Руски се говори от около 258 милиона души по света. Той е официалният език на Русия и един от шестте официални езика на ООН. Другите пет езика са английски, френски, испански, арабски и китайски.
Още: Родината на индоевропейците била между Иран и Турция
9. Японски
С приблизително 128 милиона носители на езика, японският се говори предимно в Япония.
10. Пенджабски
Около 118 милиона души говорят пенджабски като свой роден език. Говори се главно в Пакистан.
Още: Кой е най-древният език на Земята?
Господството на английския език в бизнеса, науката и др.
Макар да е на трето място по отношение на носителите на езика, глобалният обхват на английския е несравним. Това е основният език в международния бизнес, науката, авиацията, компютрите, дипломацията и много други области.