Кръвното налягане е сред най-важните жизнени показатели, които лекарите рутинно следят по време на профилактични прегледи, при оплаквания със симптоми, които могат да сочат хипетрония или хипотония, както и при заболявания, предполагащи високо кръвно налягане. Своевременното откриване на колебания в кръвното налягане, диагностицирането на причината за тях и правилното лечение минимизират риска от усложнения, резултат от високото или ниското кръвно налягане. Не всички колебания обаче означават заболяване. Кръвното налягане може да варира дори между две последователни измервания при равни други условия, както и между измервания на двете ръце. Вижте основните причини за вариране на кръвното налягане и кои от тях следва да обсъдите с лекаря си и да им обърнете внимание, ако полагате внимателни грижи за здравето си или ако се предразположени към хипертония.
Причини за вариране на кръвното налягане
Сред причините за вариране на кръвното налягане са както безобидни и неизискващи медицинска консултация като усилена физическа дейност или спорт, така и скрити заболявания, които трябва да бъдат диагностицирани и лекувани.
Още: 7 навика ще помогнат за намаляване на риска от инсулт над 55 години
Безобидни причини за вариране на кръвното налягане
Сред основните причини за вариране на кръвното налягане, зад които не се крие заболяване, са:
- Стресът, който може да доведе до рязък скок на показателите на апарата, без това да сочи здравословен проблем. Страх, притеснение, негативни емоции – стресът може да вдигне кръвното ви бързо и това е очаквано. Не се стресирайте допълнително от показателите, а открийте начин да релаксирате и да намалите нивата на стрес и причинителите му, за да съумеете да възстановите баланса в тялото, ума и душата си и да нормализирате кръвното налягане.
- Спортът, който неминуемо води до ускоряване на ритъма на сърцето, което ще рече и до повишаване на кръвното налягане. То обаче ще се понижи скоро, след като преустановите натоварването, така че подобен скок не следва нито да ви притеснява, нито да ви отказва от физическа активност, която е здраве. Нещо повече – спортуващите и активни хора страдат много по-рядко от заболявания на сърдечно-съдовата система и проблеми с кръвното налягане.
- Синдромът на бялата престилка, който води до рязко повишаване на кръвното налягане на пациента в лекарския кабинет, докато извън него същият не страда от хипертония. Този синдром доказва, че редовното следене и измерване на кръвното налягане в домашни условия е важно, тъй като ако се проследява единствено при лекаря, е възможна погрешна диагноза – хипертония, докато всъщност пациентът не страда от такава, а от синдрома на бялата престилка.
- Някои медикаменти, приемани за различни хронични заболявания, както и за остри такива, имат като страничен ефект скок на кръвното налягане. Пациентите, при които се наблюдава подобен скок не са хипертоници,а кръвното налягане влиза в нормални граници бързо след преустановяване на приема на медикамента, довел до повишаването му.
- Скок и вариране при кръвното налягане се наблюдава и при прием на някои храни и напитки. Сред тях са съдържащите щедри количества кофеин, стимулиращи и енергийни напитки и др.
Още: Лекар: Кои са най-честите причини за вариране на кръвното налягане?
Когато зад причините за вариране на кръвното налягане се крие заболяване
Ако показанията на апарата ви за кръвното налягане варират между твърде ниски или твърде високи – нарича се лабилна хипертония, това може да сочи потенциален проблем, изискващ диагностициране и лечение. Такъв здравословен проблем може да бъде свързан с:
- Заболяванията на надбъбречната жлеза, чиято основна задача е свързана с производството на хормони. В зависимост от заболяването и дали се наблюдава намален или увеличен синтез на хормони, се наблюдава съответно скок или сериозен спад в кръвното налягане. Причината за колебанията в хормоните, произвеждани от надбъбречната жлеза, могат да бъдат опасни и свързани с рядък тумор, водещи до свръх производство на хормони и скок на кръвното налягане.
Независимо от причината за колебанията в кръвното налягане, то следва да се проследява, за да се елиминира рискът от скрито протичаща хипертония. Подобна опасност е напълно реална и не е изключение първият симптом на хипертонията да е инсултът, допреди който пациентът не е подозирал, че страда от хипертония. Ето защо домашният апарат за кръвно налягане е сред най-важните уреди за здраве след една определена възраст, или при определени заболявания. Сред пациентите, при които се наблюдават колебания в кръвното налягане, са такива със заболявания, засягащи бъбреците, сърдечно-съдови, диабет, дехидратация, заболявания на щитовидната жлеза и др.
Още: Кои са най-добрите чайове преди лягане, които ни помагат да заспим
Статията има само информативен характер и не замества лекарска консултация.
източник: https://www.healthline.com/health/fluctuating-blood-pressure#treatment