Включването на плодове и зеленчуци в хранителния режим е широко признато като ключова стратегия за намаляване на риска от хронични заболявания, особено сърдечни и бъбречни. Това е така, защото тези храни са богати на основни хранителни вещества и съединения, които насърчават цялостното здраве и благополучие.
Превенция на сърдечни заболявания
Плодовете и зеленчуците играят решаваща роля за здравето на сърцето. Те са отлични източници на витамини, минерали и антиоксиданти, които помагат в борбата с оксидативния стрес и възпалението - два основни фактора, допринасящи за сърдечносъдовите заболявания. Например плодове като горски плодове, цитрусови плодове и ябълки, както и зеленчуци като спанак, зеле и броколи, са богати на витамини С и Е, които са известни със своите антиоксидантни свойства. Антиоксидантите неутрализират свободните радикали, като намаляват риска от увреждане на кръвоносните съдове и сърдечната тъкан.
10-те най-здравословни храни в света
Освен това тези храни са богати на фибри, особено на разтворими фибри, които се съдържат в овеса, боба и много плодове и зеленчуци. Разтворимите фибри спомагат за понижаване на нивата на LDL (лошия) холестерол в кръвта, като се свързват с молекулите на холестерола и предотвратяват усвояването им. По-ниските нива на LDL холестерола се свързват с намален риск от коронарна болест на сърцето. Освен това калият, който се съдържа в изобилие в бананите, портокалите и картофите, помага за регулиране на кръвното налягане, като противодейства на въздействието на натрия и намалява напрежението в стените на кръвоносните съдове.
Превенция на бъбречни заболявания
За здравето на бъбреците плодовете и зеленчуците допринасят за цялостната бъбречна функция, като поддържат баланса на течностите и намаляват натоварването на бъбреците. Много от плодовете и зеленчуците са с естествено ниско съдържание на натрий и високо съдържание на калий, което може да помогне за поддържане на подходящи нива на течности и да намали хипертонията - основен рисков фактор за бъбречни заболявания.
12 здравословни храни, които ще ви направят по-слаби и по-красиви
Диетата, богата на плодове и зеленчуци, също така осигурява антиоксиданти и противовъзпалителни съединения, които помагат за предпазване на бъбречните клетки от увреждане. Например храните с високо съдържание на витамин С, като портокали и чушки, могат да подпомогнат имунната система и да намалят възпалението. Освен това някои зеленчуци, като зеленолистните и кръстоцветните зеленчуци, съдържат съединения, които могат да помогнат за неутрализирането и отстраняването на вредните вещества от организма, като по този начин намаляват натоварването на бъбреците.
Освен това плодовете и зеленчуците обикновено са с ниско съдържание на белтъчини, което е от полза за хората с бъбречни заболявания или тези, които са изложени на риск. Високият прием на белтъчини може да доведе до допълнително натоварване на бъбреците, тъй като те работят за филтриране на отпадните продукти от белтъчния метаболизъм. Като избират диета, богата на плодове и зеленчуци, хората могат да задоволят хранителните си нужди, без да натоварват прекомерно бъбреците си.