Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Среднощен слалом

09 февруари 2016, 19:38 часа

Как да осветите планината, да оцветите снега с цветни лъчи и да покорите нови върхове, докато слаломирате през нощта?

Отправете се към заснежените склонове на Британска Колумбия и Аляска. Само че първоначално помислете как да закарате там 5 тона оборудване – 4000-ватови прожектори с размер на пералня, генератор, строителни скелета, жици и кабели – на височина 2000 метра.

Изразходвайте месец, за да изчислите мощността и диаметрите на лъчите, тежестта и разхода на гориво, разстоянията с отчитане на релефа на местността. Потърсете квалифицирани осветители и прочие работници.

Вземете професионални спортисти. Облечете ги в светещи костюми и окачете на гърбовете им раници със светодиоди. Включете камерата. И се надявайте на най-доброто.

Всичко това Ник Уагонър и колегите му от компанията Sweetgrass Productions са направили през пролетта на 2014 година, когато получили възможност да реализират своята мечта – за запечатат нощното си ски спускане. Заедно с шведския спортен, по-точно ски фотограф Оскар Енандер.

"Работата се случи в невероятна местност – разказва Уагонър. – Тук са едни от най-дълбоките снегове на Земята, а времето е едва ли не най-променливото. Много неща можеше да протекат не както трябва."

И имало такива. 11 дни след началото на фотоекспедицията на Аляска, когато най-после всичко било готово за снимките, някъде се попилял един от удължителите. Уагонър трябвало да изпрати хеликоптер на 30 километра, за да получи нов.

"Имаше минути, когато се хващах за главата и си казвах: "Провалих се. Откъде ни хрумна, че подобно нещо е възможно?", спомня си той.

На Енандер също не му било лесно. Преди всичко той не можел да използва светкавица, дори мимолетна, за част от секундата можело да провали снимката. А без светкавица е много сложно да се получи ясно изображение. "Главната трудност за мен беше в това мислено да се съсредоточа за снимане в тъмнина", споделя той.

Но в края на краищата мечтата все пак се сбъднала: "Този проект е метафора. Той олицетворява дръзки мисли и показва, че привидно нереалното всъщност е осъществимо", казва Уагонър.

Интересно, колко ли струва сбъдването на тази мечта.

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес