Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Спрете да слагате аспирин в зимнината - ето защо е вреден

03 август 2023, 12:28 часа

Нашите баби и майки често добавяха аспирин към зимнината, за да удължат срока на годност и да подобрят вкуса на консервите. Но защо днес лекарите са против този метод? И как можете да замените хапче в консервацията на зеленчуци за зимата?

Това хапче всъщност е ацетилсалицилова киселина, широко използвана в медицината, например за облекчаване на болка или понижаване на висока температура. Разтваряйки се във вода, таблетката създава кисела среда, която има пагубен ефект върху микроорганизмите.

Ето защо в миналото в бурканите със зеленчуци за зимата са добавяли аспирин. Благодарение на това хапче те са издържали по-дълго и не са се разваляли цяла зима. Освен това в миналото това лекарство е било изключително евтино - достъпната му цена е още една причина за неговата употреба.

Учени разкриха защо след инсулт НЕ трябва да се пие аспирин

Въпреки че това хапче е наистина добър консервант, днес лекарите предупреждават да не се използва за тази цел. СЗО дори издаде специална забрана за употребата на лекарството по време на консервиране заради вредна съставка в него.

Защо е опасно добавянето на аспирин в зимнината?

За да разберете опасността, трябва да проучите химичния състав на това лекарство. То съдържа киселина, извлечена от върбова кора. В древни времена тя е била широко използвана при лечение на треска. Но кората на върбата съдържа и токсично за човешкото тяло вещество - фенол.

Прекомерната консумация на консерви с тези хапчета може да причини определени здравословни проблеми:

  • екскретиране на приеманите лекарства през бъбреците - това може да повлияе неблагоприятно на тяхната функция; с течение на времето човек може дори да развие пиелонефрит;
  • прекомерната употреба на ацетилсалицилова киселина може да причини алергия;
  • киселинната среда, която създава това лекарствено вещество, може да доведе до проблеми в работата на стомаха и червата;
  • на хора с язва на стомаха е строго забранено да използват консерви с ацетилсалицилова киселина в състава им.

Също така при деца ацетилсалициловата киселина може да предизвика развитие на синдром на Рей. Разбира се, при консервиране количеството на това вещество е малко, но все пак не си струва риска.

Какво може да замени ацетилсалициловата киселина в консервацията на зеленчуци?

Всъщност това хапче може да бъде заменено от съвременни аналози, които не причиняват толкова тежка вреда на тялото. Например, винаги можете да използвате:

  • ябълков или класически оцет;
  • кисели сокове (касис, лимон);
  • лимонена киселина;

Всички те също потискат развитието на бактерии. Въпреки това, дори тези заместители създават кисела среда, която е противопоказана при хора със стомашни язви, диабет, хипертония или повишена киселинност, според руското издание Лента.

Още: Може ли аспиринът да направи краставиците по-сладки - ето какво откриха учени

Вместо това можете да опитате да добавите синапено семе към консервата, което ще помогне да се запази формата и вкуса на зеленчуците, а също и да предпази крайния продукт от появата на микроорганизми.

 

 

 

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес