Гастроентеролог посочи зеленчуци, които е най-добре да се консумират сурови, а не след варене или пържене.
Не е необходима тенджера
Има много хора, които от страх да не ядат мръсни храни, ги измиват старателно със сапун, варят ги поне половин час или ги пекат във фурната. Смята се, че всички тези манипулации не само ще унищожат всички вредни вируси и бактерии от повърхността на любимите ви продукти, но и ще ги направят по-вкусни. Всъщност това не е вярно.
Както каза гастроентерологът Иля Невзоров, има много дарове на природата, които при варене или пържене губят много от полезните си свойства.
Ето пет храни на растителна основа, които можете и трябва да ядете сурови редовно. Здравето от това определено ще стане по-добро, а красотата - по-забележима.
Как да готвим здравословни ястия без да загубим вкуса?
· Карфиол. Той е безценен източник на здравословни фибри за храносмилателния тракт. Както и на витамините С, К, РР, магнезий, цинк. Но колкото по-дълго готвите карфиола, толкова по-малко полезни вещества ще останат в него. Но да ядете сурови, поръсени с леко нерафиниран зехтин означава да се грижите за красотата и здравето си. И, както отбеляза Невзоров, такава диета ще помогне да се избегне развитието на болестта на Алцхаймер в напреднала възраст.
· Броколи. Още един сорт зеле, който е полезен за консумация суров. Както установиха учените, зелените хрупкави съцветия съдържат много магнезий, калий, витамин А, фолиева киселина. Затова всеки, който иска да остане строен, здрав и красив дълги години, трябва да яде броколи поне 2 пъти седмично. Но само в сурова форма, в противен случай във варените съцветия не могат да бъдат намерени полезни вещества.
· Чушки. За съжаление много деца не обичат да ядат сурови чушки. Но това е най-добрият източник на ценния витамин С. В пипера има повече витамин С, отколкото в портокалите и лимоните. Но само ако има суров зеленчук. Варените или печени чушки, разбира се, също са вкусни. Но определено няма да е възможно да се попълнят запасите от витамин С след този метод на приготвяне на продукта.
8 съвета за здравословно хранене, когато вечеряте навън
· Тиквички. Свикнали сме да ги пържим, да правим палачинки и да ги добавяме към супи, но, както отбелязва гастроентерологът Невзоров, тези зеленчуци могат да се ядат почти веднага от градината. Основното нещо е да не забравяте да ги измиете добре. Този продукт ще ви зарадва не само с много витамини и аминокиселини, но и с приятна хрупкавост и минимум калории. Идеален вариант за закуска за тези, които се грижат за фигурата си.
· Цвекло. Искате ли да попълните запасите от желязо в тялото вкусно и без много проблеми? След това си направете салата от настъргана ябълка и сурово настъргано цвекло. В никое друго ястие няма да намерите такова количество ценни микроелементи. Калий, желязо, магнезий, флуор, витамин А, С и група В - това не е пълният списък от ценни вещества, които могат да бъдат намерени в чинията ви.