Рибата е сред най-полезните и вкусни храни. Многобройни и разнообразни са вариантите за приготвянето й - печена, пържена, панирана, в чорба и други ястия. Макар да не е толкова полезна, безспорно пържената риба е най-вкусна. Приготвянето на пържена риба изглежда лесно начинание, но и то си има своите тънкости.
С какво да намажете тигана при пържене на риба, за да не залепва?
Ето някои съвети:
Избирайте прясна риба
Обикновено купуваме риба от търговската мрежа, която е замразена и най-вероятно дълго време е стояла във фризера. Ако може да си набавите прясна риба, със сигурност ще е много по-вкусна и по-лесна за приготвяне. Прясната риба почти не се разпада в тигана при пържене. Според сезона при чистенето й, може да намерите рибен хайвер. Не го изхвърляйте.
Ако приготвяте замразена риба, оставете я да се размрази бавно, в никакъв случай не използвайте гореща вода или микровълнова печка.
Подходящи парчета
От особена важност е парчетата да са правилно нарязани. Ако нарежете рибата на едри парчета, ще е по-трудно да ги изпържите добре.
Ако рибата е дребна (колкото дланта), може да я нарежете наполовина по дължина през гърба, за да стане на две плоски половини.
Ако рибата е още по-дребна, може да я пържите цяла.
Ако приготвяте големи риби, нарежете ги на шайби с дебелина около 2-3 см. След като подготвите рибата, подсушете я от водата, добавете малко сол и я оставете в хладилника за около 15 минути. Така ще поеме солта и ще се стегне.
Преди да сложите рибата в тигана, накиснете я в това и тя ще стане по-вкусна от всякога
Сместа е от значение
Смесете равни части пшенично и царевично брашно и добавете малко сол. Ако приготвяте морска риба, може да я панирате. За панировката разбийте едно яйце, посолете рибата предварително, оваляйте я в царевично брашно и потопете в разбитото яйце.
Загрейте олиото
От голяма важност е видът на тигана, който използвате. Изберете тиган с незалепващо покритие и плътно дъно, с който ще се поддържа равномерна температура. Изсипете около 1 см олио и го загрейте на печката. От огромно значение е загряването на олиото. Ако изсипете рибата в недостатъчно загрято олио, тя ще поеме много мазнина при пърженето и ще остане мека. И обратно, ако оставите олиото да се загрее прекалено много, ще започне да пуши.
Ако ви е трудно да прецените кога тиганът е достатъчно нагрят, използвайте следния трик. Пуснете в тигана зрънце ориз или парченце хляб. Изчакайте да започне да “цвъка” интензивно и да се отделят мехурчета.
Изпържете рибата
След като сте подготвили мазнината, оваляйте рибата в предварително подготвената смес от царевично и пшенично брашно и я поставете в тигана. Не покривайте напълно дъното на тигана, за да не спадне много бързо температурата на мазнината. След 4-5 минути рибата става златиста. Обърнете парчетата и ги запържете от другата страна, но внимавайте да не се разкъсат. Обърнете рибата, едва когато е напълно готова от едната страна, за да не ви се наложи да я обръщате няколко пъти.
Рибата е готова
Когато рибата добие кафяво-златист цвят от двете страни, я извадете от тигана и поставете в плитка чиния, покрита с кухненска хартия. Така хартията ще поеме излишната мазнина и рибата ще стане с хрупкава коричка. Попийте мазнината от двете страни. Не слагайте много парчета едно върху друго, за да не се задушат и омекнат парчетата.