Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Проучване в Германия: Жените са принудени да плащат повече за услуги от мъжете

22 декември 2017, 07:55 часа

Защо в Германия едно ножче за бръснене, предназначено за мъже, струва 3,89 евро, а за жени - 4,49 евро? Единствената разлика между тези две ножчета е в опаковката - тази за мъжете е синя, а за жените - розова. А защо дамските подстрижки са значително по-скъпи от мъжките? Често пъти разликата в заплащането е двойна, дори и когато става дума за еднаква дължина на косите, пише БГНЕС.

Това са само два от многобройните примери, изброени в представеното в Берлин изследване за разликите в цените на някои стоки и услуги, предназначени за мъже и за жени. Като задача, поставена от Германската служба за борба срещу дискриминацията. експерти са проучили и сравнили цени от цяла Германия. Изводът, до който достигат, гласи: докато при стоките рядко се установяват ценови разлики в зависимост от пола, при услугите ситуацията е друга – на жените често им се налага да плащат повече от мъжете.

В рамките на проучването са били проверени общо 381 вида услуги. В 59% от тях са били установени разлики в цените за мъжете и жените, независимо че става дума за идентични или дори еднакви услуги. Експертите са взели под лупа и общо 1682 стоки, но едва при 3,7% от тях били установени ценови разлики.

"Да си принуден да плащаш повече за някои стоки или услуги само заради това, че си мъж или пък жена - това противоречи на забраната за полова дискриминация", казва ръководителката на Службата за борба срещу дискриминацията Кристине Людерс при представянето на студията. Тя настоява за промени - особено в сферата на услугите.

В реалността обаче малцина се съобразяват с принципа за половата равнопоставеност. Особено засегнати са клиентките на фризьорските салони, както и дамите, ползващи услугите на химическо чистене. Жените с къси коси например плащат за прическа средно с 12,40 евро повече, отколкото мъжете. Това установяват експертите, съставили студията. При химическото чистене разликите изглеждат така: за дамска риза се плаща средно с 1,80 евро повече, отколкото за мъжка риза. В студията се стига до заключението, че почти половината от всички стоки и услуги, ползвани в ежедневния бит, са повлияни от т.нар. "Gender Pricing" – т.е. ценообразуване според половия признак.

Така например цели 89% от проверените фризьорски салони образуват цените си на този принцип. От германската Служба за борба срещу дискриминацията препоръчват фризьорските салони и услугите за химическо чистене да не ориентират цените си само по полов признак, а да оценяват конкретно вложения труд.

В Австрия например фризьорските салони са поели доброволно задължение да съставят "полово неутрални" ценови листи. Според Кристине Людерс, австрийците дават добър пример. Защото, както е известно, жените и без друго са ощетени по отношение на заплащането за труда, който полагат. Според т.нар. "Gender Pay Gap", през 2016 средно заплатите на жените са били с 21% по-ниски от заплатите на мъжете. А всичко това означава, че дамите биват двойно ощетявани.

Главният секретар на Съюза на фризьорите в Германия Йорг Мюлер вече коментира ситуацията. Той заяви, че би желал сегашното ценообразуване да се разглежда малко по-диференцирано. Дамските прически по принцип били по-сложни и изисквали повече работа и разход на време, отколкото мъжките. Затова и били по-скъпи. На членовете на Фризьорския съюз Мюлер все пак препоръчва следното: "За нас ще е особено важно да въведем максимална яснота и прозрачност по отношение на ценообразуването".

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес