Психолози са развенчали разпространения мит, че противоположностите се привличат. Резултатите от изследването са публикувани в Journal of Personality and Social Pschology, съобщава The Guardian.
Учените отбелязват, че хората обикновено не встъпват в приятелски или романтични отношения, ако нямат общи ценности, системи от възгледи и предразсъдъци. В случай че партньорите имат сходен мироглед, те – обратно, стремят се към интензивно взаимодействие.
В изследването на психолозите са взели участие 1500 случайни двойки, сред които имало участници в романтични отношения, приятели и делови партньори. С респондентите били проведени два експеримента.
В първия участниците попълвали анкети, в които ги питали за системата от ценности, предразсъдъците и личните качества. При сравняването на степента на партньорската близост на респондентите и техните системи от възгледи учените установили наблюдаема връзка.
Във втория експеримент участниците били разделени на случайни двойки и изследователите наблюдавали как се изменя системата от възгледи на всеки от партньорите преди и след запознанството. Хората почти не променили своите гледни точки по ключови въпроси и получавали удоволствие от общуването с тези, които споделяли тяхната гледна точка.
Според учените резултатите от наблюденията може да се обяснят с желанието на респондентите да създадат комфортни за себе си условия и нежеланието за промени в случай на възникване на спорни ситуации.