Киселото зеле е сред най-харесваните зимнини. Българите го ценят високо, защото са запознати не само с вкусовите му качества, но и с всичките му полезни свойства. Свикнали сме да го приготвяме през октомври и началото на ноември. Така до коледните празници то ще е ферментирало и ще е перфектно за направата на вкусни ястия, които да поднесем на трапезите си.
Защо е важна температурата на съхранение?
Киселото зеле, както всяка друга зимнина, си има своите тънкости и специфики, с които е добре да се съобразим. Първо трябва много да внимаваме при избора на самото зеле. Има сортове, които не са подходящи за приготвяне на зимнина, а само за директна консумация.
ТРИК, благодарение на който киселото зеле се получава още по-хрупкаво и вкусно
Друг фактор, който не бива да подценяваме, това е температурата на съхранение. Ако не се придържаме към определени изисквания, рискуваме зелето да вкисне, да бъде меко и неприятно за консумация.
Ако искате зимнината да се получи добре, трябва да я съхранявате при температура до 10 градуса. За предпочитане е да се използва речен камък заради чистотата, формата и издръжливостта на соления разтвор. Най-хубавото е, че по него няма никакви полепнали вредни елементи, а освен това е и гладък.
Много домакини съхраняват бидона със зеле в изба или маза. Там температурата е подходяща за зелето и няма риск от вкисване.
Съхранявайте зелето правилно, ако искате цяла зима да се наслаждавате на най-различни блюда, приготвени с него.