При правилна грижа дори една евтина пералня може да работи без ремонт в продължение на години. Ето как може да удължите живота на този електроуред.
Как да предотвратите повреда на пералнята?
Първо, съвременните перални машини имат функция за самопочистване. Трябва да се включва периодично в зависимост от честотата на работа.
Ако използвате уреда често, включете този режим веднъж месечно. Ако вашата пералня няма такава функция, включете режим на дълго пране на висока температура. Също така е необходимо редовно да почиствате филтрите.
Изсипете 7 лъжици от това в пералнята и тя ще стане като нова
Второ, много зависи от качеството на праха за пране. Продукти с високо съдържание на фосфати ще съкратят живота на машината. И не претоварвайте пералнята. Препоръчително е да напълните барабана до максимум три четвърти.
Почистване на пералнята от котлен камък
След пране върху нагревателя на пералнята остава покритие под формата на солни отлагания. Ако не бъде отстранено, това може да доведе до сериозна повреда на нагревателния елемент и да съкрати срока на експлоатация на машината. Това е един от най-често срещаните проблеми, които могат да бъдат предотвратени чрез редовно почистване. Можете да извършите тази процедура сами у дома.
Ще са ви необходими:
- лимонена киселина;
- оцетна киселина;
- сода за хляб;
- белина;
- специални продукти против котлен камък, закупени от магазина.
Органичните и неорганичните киселини - лимонена и оцетна - ефективно разтварят соли и минерални отлагания и са доста лесни за използване.
Почистете и изплакнете отделението за поставяне на препарат. Вземете 3 супени лъжици сода и 150 грама лимонена киселина.Разбъркайте старателно. Изсипете в отделението за прах.
Включете празната машина и я настройте на програма с най-висока температура.
След като приключи програмата, пуснете допълнителен режим на изплакване, за да отмиете напълно останалата сода и киселина. Оставете люка отворен, докато барабанът изсъхне напълно.
Почистване на пералнята от мухъл
За да се отървете от мухъл ще ви трябва:
- гъба;
- четка за зъби;
- сода;
- разтвор на меден сулфат;
- гумени ръкавици;
Когато почиствате гумени части, не трябва да използвате киселина или белина: поради тях гумата може да стане твърда и ще трябва да бъде заменена.
Вземете съда, в който ще приготвяте разтвора. Добавете 50 грама меден сулфат на прах. Разтворете в 5 литра вода.
Носете гумени ръкавици, тъй като медният сулфат е отровно вещество и не трябва да влиза в контакт с откритите части на тялото. Вземете четка за зъби или гъба и изтъркайте мухлясалите повърхности. Изсипете остатъка в барабана и включете програма с висока температура.
След приключвана на цикъла, включете режима на допълнително изплакване, за да премахнете напълно следите от разтвора. Оставете люка отворен, докато барабанът изсъхне напълно.
Още: Защо НЕ трябва да се слага прах за пране в барабана на пералнята