Бъдни вечер е на 24 декември. През целия ден всички от дома имат много ангажименти. Мъжете са заети с коленето на прасетата, докато жените са ангажиране с месенето на обредните хлябове, готвенето на постните ястия и житото за магичната вечер.
Денят преди магичната нощ
По традиция: Какво се прави на Бъдни вечер за късмет
Освен с коленето на прасето, домакинът трябва да се заеме през деня и с набавянето на Бъдника за огнището. Запалването на специалното дърво в огнището става преди още да се нареди трапезата за празника.
Стопанинът трябва да намери и отсече дебело дърво – дъб или круша, което да може да гори в семейното огнище през цялата нощ. Бъдникът се смята за символ на Христос, който се ражда в нощта между Бъдни вечер и Коледа. Според старите вярвания, дървото трябва да се отсече само с един замах.
С тази къпана питка за Бъдни вечер няма как да сбъркате
След като е отсечено, дървото не трябвало да докосва земята, затова било носено на рамо до къщата. В повечето краища на страната имало изискване Бъдникът да бъде отсечен от млад момък, на който му предстои женитба през следващата година.
Внасяне на Бъдника в дома
Бъдникът се внасял в дома от стопанина, който питал жените, които го посрещали: “Славите ли млада Бога?”.
Те му отговаряли: “Славим, славим, добре си дошъл!”
Следвало миросване на Бъдника. Издълбавали дупка в Бъдника, в която изливали вино, зехтин и тамян за берекет през годината. Тази дупка се затваряла с пчелен восък и дървото се слагало в огнището. Така вече миросаният и осветен Бъдник може да бъде запален/ Тази традиция битовала в старите славянски виждания. В далечното минали, когато предстояло раждане на дете, бащата палел дърво, което било осветено. Така се смятало, че успешно се гонят злите орисници, духовете на мъртвите и вещерите. След въвеждането на християнеството по нашите земи, миросаният Бъдник се палел заради раждането на Исус.
Какво никога не се прави на Бъдни вечер - носи лош късмет
Отново в миналото, дървото, избрано да бъде Бъдник, се завивало в бяло платно от памук или лен и тогава се миросвало.
След като бъде запален Бъдника, огънят е трябвало да бъде поддържан през цялата нощ. Ако случайно угасне, се смятало за много лош знак за семейството.
Вярвания и гадания, свързани с Бъдника
Всички в къщата следели има ли искри от Бъдника. По неговото горене правили изводи каква ще е следващата година за цялото семейство.Разбира се, всички се надявали да има берекет. Смятало се, че колкото повече билиискрите, толкова по-добра ще е годината.
Сено под покривката: Не всеки знае това гадаене на Бъдни вечер
Гледали и как хвърчат искрите от горящия Бъдник. По това те преценявали дали животните ще се умножат, дали ще е плодородна земята, дали всички ще са здрави, ще ги следва ли берекета. Ако в дома имало момък, гадаели дали ще им доведе снаха, а ако имали мома – дали ще успее да се задоми през годината.
В някои части на страната за плодородието гадаели като хвърляли зърна ечемик или жито и следели за пукането им.
Пепелта от Бъдника се запазвала, тъй като се считала за особено магична. Ако тя била в голямо количество на сутринта, плодовете на земята и животните ще са много. Тази пепел не се изхвърля. Стопаните посипвали нивите и градините си, за да са плодородни.