Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Планинските градове в България, които всеки трябва да посети

20 юни 2023, 16:22 часа

Многобройни са красивите места в България. В тази статия се опитахме да представим няколко планински градчета, които всеки трябва да посети.

Белоградчик

Най-северозападният град на България е разположен в Западна Стара планина. Селището е създадено от римляните, които са изградили днешната Белоградчишка крепост, използвана за охрана на стратегически пътища.

Днес на територията на този малък град могат да се видят 5 природни забележителности, най-известни сред които са Белоградчишки скали - уникален природен феномен на възраст над 230 млн. години. Сред другите природни атракции са пещерите Магурата и Венеца, водопад Бела вода, резерват “Чупрене”. Белоградчик е истинско райско кътче с кристално чист въздух и чудесни възможности за туризъм. 

Вършец

Най-старият балнеолечебен курорт в България е разположен в подножието на връх Тодорини кули, в северните склонове на Стара планина. Чистата природа, живописното местоположение и топлата минерална вода са истински дар за Вършец. Минералната вода идва от няколко извора с температура около 37 градуса. Водата е бистра, мека и слабо минерализирана. Във Вършец е построена първата минерална баня в България през 1910 г.

Една от забележителностите на града е Алеята на чинарите - пешеходна алея с чинари и секвои на над 100 години. В града се намира и вторият по големина изкуствен природен парк на Балканския полуостров след Борисовата градина в София - паркът е с площ от 800 декара.

Тетевен

”Ако не бях дошъл в Тетевен и аз щях да бъда чужденец за майка България” пише Иван Вазов.
Един от най-дългите  градове на България е разположен върху северните склонове на Средна Стара планина. Заобиколен е от красиви върхове - Петрахиля, Трескавец, Острич, Червен. През града минава река Бели Вит, която извира от подножието на връх Вежен.

Районът е богат на пещерни и скални образувания и водопади. Наблизо могат да се видят Гложенският манастир, водопадэт Скока, пещерата Съева дупка. В полите на Тетевенския Балкан се намира и едно от най-красивите курортни селища на България - Рибарица.

Априлци

Априлци се намира в подножието на връх Ботев, което го прави привлекателна туристическа дестинация. Известен е в българската история с героизма на балканджиите по време на Априлското въстание от 1876 г. Градът е създаден в чест на 100-годишнината от Априлската епопея от сливането на 4 села - Ново село, Зла река, Видима и Острец.

Днес тук има чудесни възможности за планински туризъм, алпинизъм, колоездене, езда, лов и риболов.

Кои са най-добрите градове за туристическо посещение в Европа?

Гоце Делчев

Разположен в югоизточното подножие на Среден Пирин, градът се простира на двата бряга на Неврокопската река. Наследник е на древния град Никополис ад Нестум, основан през 2-ри век от император Траян. Градът има свой ритъм на живот. Централната част е запазила възрожденската идея от пресичащи се улици, които стигат до общ център с “пет кьошета”.

Наблизо има многобройни места за любителите на природата - само на 1 км са вековните кестенови дървета Близнаците. Край брега на Делчевска река е природната забележителност Чинарбей. Ще ви впечатли и живописният пролом Момина клисура, дълъг 25 м, свързващ Разложката с Гоцеделчевската котловина и отделя Пирин от Дъбрашкия дял на Западните Родопи.

Добринище

Освен като балнеолечебен курорт, Добринище е известен планински град. Разположен е на 850 м надморска височина и е заобиколен от три планини - Рила, Пирин и Родопите.
По течението на Добринишка река се намира басейнът с минерална вода, известен с името “Римското банче”. Водопадът Свети Никола също заслужава да се види.

В Добринище се намира единствената в България градина за еделвайси. На около 3 км югоизточно от града е разположен действащият манастир “Свети Пантелеймон”, основан през 1920-та година. Добринище съчетава най-доброто за зимните и летни почивки - живописна природа, гостоприемни хора, ски писти и възможности за селски и еко туризъм. 

Знаете ли кой е най-старият град в Европа?

Девин

Родопският град Девин привлича с многобройни природни забележителности и останки от древни времена. В района са открити палеолитни находища отпреди 30 000 години. В края на 4-ти в.пр.н.е. днешният Девин е бил обитаван от тракийски племена, свидетелство за което са тракийските могили, селища и крепост. В местността Станилово бърде е имало тракийско светилище.

Интересни са и разположените наблизо Триградско ждрело, пещерите Дяволското гърло и Ягодинската пещера, местностите Лесичево, Амзово, Изворо, скалният феномен Слонът.

Доспат

Известен като най-високия град в България, Доспат се издига в Родопите на 1358 метра. В миналото през града е минавал важен път от Пловдив за Смолян. Затова не е изненада, че тук са открити останки от селище, съществувало през 5-4 в.пр.н.е. Наричат Доспат още “градът на чешмите”, защото в околностите му има изградени над 180 крайпътни чешми, всичките дарение от местни жители.

Наблизо се намира язовир Доспат. Лятото е прохладно, а зимата е мека заради беломорското влияние по поречието на река Доспатска. Когато посещавате града, не пропускайте да опитате традиционните доспатски деликатеси: боб и “топчета” /зелеви сарми от специален сорт зеле “лана”, който прилича на лозов лист по цвят, но е много по-вкусен и сочен/, родопска баница, млин, клин и многобройни ястия с картофи.

Милена Зънзова
Милена Зънзова Отговорен редактор
Новините днес