Какво причинява мазолите
Мазолите са повдигнати участъци от кожата на стъпалото, обикновено с телесен или сивкаво-жълт цвят. По същество, това са области на прекомерна кератинизация на кожата или хиперкератоза. Мазолите се образуват не само на петите, но и на други части на стъпалото - на места, където кожата се трие във вътрешната повърхност на обувката при ходене. В резултат на това, постоянното механично дразнене води до удебеляване на повърхностния слой на кожата, състоящ се от рогови клетки.
Какви са причините за появата им:
· Неудобни обувки. Например някои жени често носят обувки на висок ток. Отвън те изглеждат стилни, но в такива обувки натоварването се преразпределя от петата към предната част на крака и тук ще се образуват мазоли.
Как да предотвратим появата на мазоли по краката
· Неправилна хидратация. Мазолите се образуват бързо върху суха кожа. Постоянната влажност с повишено изпотяване на краката, хиперхидроза, също предразполага към хиперкератоза.
· Наднормено телесно тегло. Колкото по-голяма е тежестта, толкова по-голям е натискът върху стъпалата и толкова по-бързо се получават изменения в тях.
· Деформации на ходилата. Изпъкналите зони с променена конфигурация на стъпалото са подложени на повишено триене. Например при хора с плоски крака.
Колкото повече фактори, толкова по-голяма е вероятността от развитие на мазоли. Например, затлъстял човек, който носи неподходящи обувки с хиперхидроза и плоски стъпала, вероятно ще има такива мазоли.
Лято, крака, мазоли! Как да избегнем плюските в жегата?
Повече от козметичен дефект
Удебеляването на роговия слой е защитна реакция, която предотвратява увреждането на кожната тъкан, разположена по-дълбоко. Въпреки това, вместо защита, хиперкератозата често води до нежелани последствия и дори опасни усложнения.
Постоянното дразнене поради триене от обувки води до болка, което затруднява придвижването на дълги разстояния. С течение на времето кератинизираната тъкан се разхлабва и се покрива с пукнатини. Чрез могат да проникнат инфекции дълбоко в кожата. В резултат на това се развива инфекциозно възпаление на кожата, дерматит. Пиогенните бактерии водят до образуването на ограничени или дифузни гнойни огнища, абсцеси и флегмони. При болните от диабет те се усложняват.
Как да се отървем от грозните мазоли?
Има много начини за премахване на мазоли у дома. Но не всички от тях са безопасни. Можете да опитате да отрежете калуса, но инфекцията прониква през получения дефект. Освен това, ако тази зона продължи да бъде подложена на триене, след време ще се образува отново.
Не използвайте пемза за крака, тя е неефективна и може да вкарате инфекция. За борба с мазолите са разработени много фармацевтични продукти под формата на кремове и мехлеми за външна употреба. Но някои от тях са неефективни, а други съдържат киселини и алкали – при неправилно използване могат да причинят химически изгаряния.
Ако сте загрижени за този проблем се консултирате със специалист. Той ще избере метод на лечение, който е подходящ за вас.
Какво може да бъде включено в терапевтичния арсенал на специалиста:
· обработка с фармацевтични продукти,
· криодеструкция,
· замразяване с течен азот,
· лазерно премахване,
· излагане на радиовълни.
Лекарят ще постави диагноза и ще даде препоръки за лечение и профилактика.