Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Откъде идва значението на думата вандали?

19 октомври 2022, 14:00 часа

В българския език вандализъм наричаме унищожаването, разрушаването на държавна или общинска собственост, на културни ценности и като цяло на чужда собственост. Следователно значението на думата вандали е „хора, който безсмислено рушат и унищожават“. Произходът на думата обаче не е случаен. Повечето хора, които употребяват думата, нямат представа откъде идва тя и защо именно така се наричат вандалите.

Произход на значението на думата вандали

Значението на думата вандали идва от племе, носещо това име. Германското племе вандали през 1 век сл.Хр., чието кралство се наричало Вандалско кралство, заграбват собствеността на местните жители на Рим, влизайки в града им, поради което си спечелват ненавистта на римляните. Така името на това древно германско племе – вандали – става синоним на разрушение и остава в езика и в историята именно с това значение векове, след като няма и следа от Вандалското кралство и вандалите. Жестокостта на племето и склонността му да разрушава и плячкосва е причината името му – вандали – да остане като синоним на разруха и унищожение.

Какво е означавала думата „пич“ през годините?

Кралството на вандалите

Вероятно, разбрали откъде идва значението на думата вандали, както и за съществуването на кралство Вандалия, бихте искали да научите повече за него. Вандалското кралство било разположено в Северна Африка и населявано не само от вандалите, но и от аланите.

Кралството на вандалите е създадено през 429 година със завладяването на територии около бившия Картаген, 4 години по-късно негова столица става завладения Римски Картаген, а съществуването му продължава до 534 година, когато е заличено от Византия.

Откъде произхожда думата "чаршаф"?

Форми на вандализма

Вандализмът се проявява по различни начини и докато едни са свързани с безцелно рушене, други се възприемат като вид изкуство – графитите например, а трети са форма на бунт, изразяване на несъгласие, протест или начин за привличане на вниманието. Вандализмът е неприемлив, а думата вандали е обида и носи отрицателно послание. В някои държави вандализмът подлежи на наказание с глоба, а в други санкциите са още по-строги и вандалите ги грози заплахата от няколко години затвор. У нас вандализмът също се преследва от закона, но в повечето от случаите само когато говорим за увреждане на старина, културна ценност и прочие, докато надписи върху жилищни сгради например остават безнаказани и обикновено не водят до наказателни дела по чл. 214 от Наказателния кодекс. Определени действия и щети се тълкуват като незначителни или не особено значителни, поради което проявите на вандализъм остават без последствия.

Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес