Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Никулден - необичайни традиции по света

04 декември 2024, 06:00 часа

Никулден произлиза от Свети Николай Мирликийски, който е служил като епископ през четвърти век. Свети Николай бил известен с щедростта си,  като се грижел за деца в нужда, семейства в затруднено положение и болни. Известно е също, че оставял монети в обувките на хората и даващ изненадващи подаръци през целия си живот – традиция, която мнозина поддържат днес по това време на годината.

Кога е Никулден?

Никулден се пада на 5, 6 или 19 декември, в зависимост от това къде живеете, но на повечето места празненствата за Никулден започват още в средата на ноември. Любопитни ли сте какви са традициите в чест на този вековен празник?

Вижте още: Кои традиции задължително се спазват на Никулден

Ето пет начина, по които хората по света празнуват Деня на Свети Николай.

Никулденски паради

Имитатор на Свети Никола на парад

В Холандия празненствата започват с паради из цялата страна, отбелязвайки пристигането на Свети Никола от Испания. Наричан Синтерклаас ( Свети Никола ) на холандски, почти всеки град има ежегоден парад за пристигане, обикновено включващ някой, облечен като Синтерклаас на кон, лодка, карета или дори хеликоптер.

Във времето между пристигането си и деня на Св. Никола Синтерклаас пътува до болници, училища и от дом на дом, оставяйки малки подаръци за добре възпитаните деца. В замяна децата често оставят морков, малко сено и купа вода за коня Синтерклаас .

Ботуш пред камината

Бумтяща камина

В навечерието на Никулден децата оставят обувка или ботуш пред камината или входната врата с надеждата да се събудят с подаръци от Свети Никола. Нo за разлика от идеята Дядо Коледа да остави въглен за непослушните деца, Свети Никола може да остави пръчка за лошо държащите се деца. Има вариации на тази традиция в различните страни, вариращи от торба със сол до ключ, който родителите да използват като дисциплина. Днес повечето деца ще получат подаръци от Свети Никола въпреки поведението си през последната година - всичко от горещ шоколад и мандарини до персонализирани бележки, бонбони и монети, които да споделят със семейството и приятелите.

Никулден

Красива маса за вечеря, украсена със свещи, венец и имел

В някои страни навечерието на празника е по-важно от самия ден. Мислете за това като за Коледа - често семействата провеждат своите събирания и разменят подаръци на Бъдни вечер и прекарват Коледа в църква или тихо празнувайки с най-близкото семейство. По същия начин вечерта на Свети Никола се празнува с раздаване на подаръци и голям празник, споделен от семейството, наречен Sinterklaasavond (вечер на Синтерклаас) в Холандия. Какво има в менюто? Традиционната трапеза може да включва епископско вино, питки, никулденски сладки и специално основно ястие, запазено за празника. Във Франция това може да е свинско с горчица и ябълки. В Германия може да се насладите на Pfannkuchen или немски палачинки. По света има традиционни пици, супи и сладкиши за Свети Никола, така че пристигнете гладни!

Подаръци за неомъжени жени

Човек отваря коледен подарък

В Италия децата не са единствените, които получават подаръци на Деня на Свети Никола - неомъжените жени също влизат в списъка. В цяла Италия неомъжените жени могат да присъстват на специална литургия на Деня на Свети Никола, за да участват в Rito delle nubili, ритуал, при който обръщат колона седем пъти, за да променят късмета си в намирането на брачен партньор. Чудите се защо неомъжените жени получават толкова много внимание на Никулден? Свети Никола се смята за покровител не само на децата и нуждаещите се - той защитава и девиците. Една история за Свети Никола разказва как той веднъж осигурил на беден човек зестра за трите си дъщери, гарантирайки, че те могат да се омъжат добре.

Посещение на Крампус, раздвоения спътник на Свети Никола

Изображение на маска Крампус

Не всичко е весело и светло по време на Деня на Свети Никола — и това е всичко благодарение на Крампус. По целия свят вариации на тази заплашителна фигура придружават Свети Никола, за да наказва деца, които се държат лошо. Най-вероятно е да се сблъскате с Krampus в Германия, Австрия, Унгария, Словения и Чехия. Обикновено е изобразяван като получовек, получовек – плашещо създание, което заимства черти от демони, зверове и дявола.

Легендата разказва, че Крампус пътува със Свети Никола, оставяйки въглища за непослушни деца или - в някои случаи - ги отвлича в чувала си. Друга смразяваща гръбнака традиция на Крампус: навечерието на Деня на Свети Никола е Крампуснахт или Нощта на Крампус в някои части на Европа. Крампус тръгва по улиците, посещавайки домовете на лошо държащи се деца. Ако това не ви мотивира да бъдете добри тази година, не знаем какво ще ви мотивира!

 

Гергана Шумкова
Гергана Шумкова Отговорен редактор
Новините днес