Мислите и нагласата ни са от съществено значение за нашето емоционално и псхическо състояние. Те повлияват на начина ни на живот и ако сме черногледи със сигурност ще изпитваме повече трудности в определени ситуации. Ще ви посъветваме кои 5 токсични мисли да премахнете от съзнанието си за постигането на по-спокоен и щастлив живот.
Прекалено крайни сте в мислите си
Трябва да разберете, че идеални хора няма. Не се стремете към това винаги да сте съвършени, защото изцеждате енергията си и продължавате да се фокусирате върху слабостите си, вместо да се радвате на постигнатото. Не се обвинявайте за това, че давате всичко от себе си, но има някой по-добър, не бъдете снизходителни и критични към усилията, които полагате. Не мислете, че няма да се справите с нещо още преди да сте се опитали. Давайте си повече шансове.
Правите твърде категорични заключения
Когато в любовта не ви върви, в работата ви е настъпила бъркотия, не успявате да завършите задачите си, вие заключавате, че това е краят, че отношенията ви не са стабилни, че той не ви обича истински и т.н. Има много фактори, които влияят на определената ситуация и не са константни – положението може да се подобри, ако се съсредоточите върху това, а не върху обмислянето на фаталния край. Ако смятате, че всичко, което правите и не се получава така, както искате, е провал, променете този свой мироглед. Вие надграждате себе си и се учите, а като се потъпквате сами убивате мотивацията си и желанието да продължите напред.
Не вярвате на комплиментите, които ви правят другите
Човек показва липса на самочувствие по начина, по който приема или оспорва отправен към него комплимент или похвала. Ако сте достатъчно уверени, вие ще благодарите сърдечно. Но ако не мислите, че това е така и се съмнявате в себе си, започвате да отговаряте с фрази от рода на „Аз не смятам така.“ По този начин отблъсквате и околните и не очаквайте бъдещи комплименти отново. Покажете самочувствие и увереност.
Взимате решения на база емоции, не на разум
Емоциите са доста субективни особено при взимането на обективно решение, което може да не касае само вас. Оставете чувствата настрана и помислете логически, кой е най-добрият вариант за вас и какво би породило решението ви.
Премахнете думичката „трябва“
По този начин сами се пришпорвате, натоварвате се психически и си поставяте като условие изпълнението на редица задачи, за които знаете, че нямате достатъчно време и възможности. А след това сте разочаровани от безотговорността си. Премахнете това ограничение и ще усетите колко по-продуктивни ще сте.