Метаболизмът представлява всички процеси, които протичат в тялото и при които се използва енергия, извлечена от калориите, доставени с храната. Метаболизмът е също така потокът от материя и информация през клетките в човешкото тяло. Той е от решаващо значение за тези, които се грижат за стройна фигура, тъй като ефективните процеси на преобразуване на енергията са отговорни, наред с други неща, за растежа на мастната тъкан. Определени външни фактори могат да ускорят или забавят метаболизма. Какво влияе негативно върху него?
Ограничаване на протеините в диетата
Когато се подлагат на диета, хората, които отслабват, често предприемат драстични мерки, като поставят в чинията си преди всичко пресни зеленчуци и плодове. Това е голяма грешка, особено ако се ограничава доставката на протеини. Протеините участват в термогенезата на храненето, т.е. в разхода на енергия, свързан с процеса на смилане на храната. Този разход зависи от това кои съставки се усвояват. При усвояването на мазнините организмът се нуждае от 8 % от получената енергия, а при белтъчините - от 30 %. Правилно балансираното хранене, с правилно съотношение на белтъчините, поддържа термогенезата на хранене на високо ниво, като по този начин повишава метаболизма.
5 причини за напълняване, за които дори не сте подозирали
Твърде малко консумирани калории
Най-голямата грешка в храненето, която хората допускат, когато са на диета, е да имат твърде голям калориен дефицит. Организмът, получавайки твърде малко калории при хранене, превключва на "постен режим", като по този начин забавя метаболитния процес. От това страда не само метаболизмът, но и - парадоксално - се наблюдава по-голямо натрупване на телесни мазнини. Това е така, защото организмът натрупва резерви, за да черпи от тях енергията, която липсва в предоставените хранения.
Нередовният сън ни кара да пълнеем
Хроничният недостиг на сън или почивката в нередовно време карат тялото да се държи така, сякаш е в състояние на повишен стрес. Недостигът на сън или липсата на хигиена на съня пречат на организма да се регенерира - страдат ендокринната, кръвоносната, храносмилателната и нервната система.
6 причини за рязко напълняване
Твърде малко физическа активност или претрениране
Най-добрият начин да забързате метаболизма си е чрез физическа активност. Въпреки че доскоро се смяташе, че кардиотренировките имат благоприятен ефект върху метаболизма, оказва се, че интервалните тренировки имат много по-добър ефект.
Честата смяна на темпото и променливата сърдечна честота раздвижват метаболизма и стимулират клетките на тялото да работят по-ефективно. Интервалните тренировки ангажират различни мускулни части с различна интензивност, а именно мускулите са отговорни за изгарянето на най-много калории.
Метаболизмът се влияе неблагоприятно и от претренирането. Прекомерните и натоварващи тренировки могат да се разглеждат от организма като стресов фактор и по този начин да задействат "икономичния" режим на организма.
Стресът е враг на бързия метаболизъм
Преживяването на хроничен стрес се отразява на функционирането на целия организъм. Той допринася не само за наднорменото тегло, но и за съдови и сърдечни заболявания. Повишеното производство на кортизол (хормонът на стреса) повишава кръвната глюкоза.
Устойчивото "високо ниво на захар" пречи на метаболизма на мазнините и дори води до напълняване. Следователно е логично, че умението да се справяме със стреса - техники за релаксация, почивка, ангажиращи хобита - има пряко въздействие върху това какъв е метаболизмът ни и как изглежда фигурата ни.
Метаболизмът се забавя с възрастта
Факторите, които влияят на метаболизма, обаче могат да бъдат независими и са преди всичко генетично предразположение, както и възрастта. С течение на времето метаболизмът естествено се забавя. Колкото по-възрастен става човек, толкова по-големи се появяват разликите между мускулната и мастната тъкан. Изследванията показват, че това не е задължително да се случи, стига да се поддържа повишена физическа активност. Редовните физически упражнения могат да намалят риска от увеличаване на несъответствията с цели 50 %.