Граници на България
Общата дължина на границите на България е 2245 км, от които 1181 км са сухоземни и 1064 - водни.
Северната ни държавна граница е с Румъния. Започва от устието на река Тимок до нос Картал на Черно море. По-голямата част е водна (река Дунав) - 470 км, а от Силистра до нос Картал е сухоземна (139 км).
Западната граница на България е 506 км, от които 341 км е със Сърбия и 165 км - със Северна Македония. Източната граница е покрай Черно море. Започва от нос Картал и свършва при устието на река Резовска. Дължината е 378 км.
На юг България граничи с Турция и Гърция. Общата дължина на южната граница е 752 км, от които 259 км с Турция и 493 км с Гърция
Най-дългата граница на България е с Гърция
Границата с Гърция започва от река Марица при село Капитан Андреево, пресича долината на река Арда, родопските ридове Мъгленик, Гюмюрджински снежник, долината на река Места, планините Стъргач и Славянка, долината на река Струма и завършва при връх Тумба в планината Беласица, където се събират границите на България, Гърция и Северна Македония.
Кои планини се намират между България и Гърция?
Ето кои са граничните пропускателни-пунктове по българо-гръцката граница.
Кулата-Промахон
Намира се при село Кулата от българска страна на границата и при село Промахон от гръцка страна. ГКПП Кулата-Промахон е разположен на север от Рупелския пролом при Рупелския проход, който свързва България със Солун. Това е главният и единственият постоянно действащ железопътен и пътен граничен пункт на границата между България и Гърция.
През 1918 г. тук е изградена първата железопътна линия с дължина 164 км и ширина 600 мм - теснолинейка Радомир-Горна Джумая-Валовища. Жп връзката със Солун остава недовършена. В участъка до Горна Джумая линията до 1937 г. е изградена отново с нормална ширина, като целта е към Симитли тя да замени теснолинейката до границата при Кулата.
По време на българското управление на Беломорието и Македония (1941-1944 г.) минните полета, поставени от гърците в Рупелското дефиле, са разчистени и през 1941 г. е открит оставащият участък на теснолинейката до Валовища. Така е осъществена жп връзка между София и Солун. След връщането на гръцката администрация в Беломорието след 9 септември 1944 г. линията отново е прекъсната.
През 1964 г. след споразумение с Гърция е завършен участъка Генерал Тодоров-Валовища. Линията е електрифицирана и реконструирана през 2001 г. След влизането на България към Европейския съюз и след споразумение между България и Гърция от 2008 г., граничният пункт е реконструиран по нова концепция за съвместна проверка само на едно гише.
Маказа-Нимфея
Намира се в прохода Маказа, наричан още Балкан тореси, в Източните Родопи между селата Лозенградци от българска страна и Нимфея от гръцка страна. Той е част от Паневропейски транспортен коридор № 9 Хелзинки-Дедеагач.
В този проход съществува граничен пункт след Първата световна война, който е затворен малко след Втората световна война. Отварянето му е договорено през 1995 г. с подписване на споразумение между България и Гърция за изграждане на нови гранични КПП-та: Гоце Делчев-Драма (ГКПП Илинден-Ексохи, действащ) и Рудозем-Ксанти (ГКПП Рудозем-Ксанти, недействащ).
През Маказа-Нимфея могат да преминават само леки автомобили и камиони с маса до 3,5 т.
Златоград- Термес
Наричан още Златоград-Ксанти, този контролно-пропускателен пункт е изграден през 2010 г. Разположен е до село Аламовци, западно от Златоград, на 3,5 км от село Баня (на гръцки Термес). Близо до граничния пункт е връх Костадин.
ГКПП Златоград - Термес е изграден за малогабаритни камиони и леки автомобили. С разкриването на това ГКПП времето за пътуване от Златоград до Ксанти е съкратено на около един час. През 2006 г. с дарения на жителите от двете страни на границата, се изгради православният параклис “Св.св.Константин и Елена”.
Знаете ли колко е голяма северната граница на България?
Ивайловград-Кипринос
Намира се близо до село Славеево и село Киприно в Гърция. Свързва Ивайловград с Димотика. Открит е през 2010 г. Съкращава разстоянието между Ивайловград и Свиленград с около 20 км, тъй като пътят между двата града през Гърция е по-кратък и сравнително равнинен, отколкото през България.
Илинден-Ексохи
Известен още като Гоце Делчев-Драма, този граничен контролно-пропускателен пункт е разположен близо до село Илинден и село Екзохи в Гърция. Открит е през 2005 г. Тунелът между българската и гръцката страна служи за мост за преминаване на дивите мечки над шосето.
Капитан Петко Войвода-Орменион
Свързва Свиленград със скоростния път през Димотика, Софлу и Фере, който излиза на Бяло море при Дедеагач. Функционира от 1988 г. и е разположен на еврокоридор Е-80, свързващ Хелзинки и Александруполис.