Дори и най-красивите мебели няма да изглеждат достатъчно добре, ако имат следи от пренебрегване, петна или повреди. Струва си да ги почистите и поддържате с прости, домашно приготвени методи, за да могат да бъдат истинска интериорна декорация.
В зависимост от материала от който са изработени мебелите, трябва да процедирате малко по-различно, когато ги почиствате и поддържате. Домакинският прах се утаява върху всички видове мебели, което ги прави грозни. Най-добрият начин да се отървете от него е честото почистване и измиване на повърхността с черен чай. Достатъчно е да добавите няколко торбички (или около 3-4 чаени лъжички) черен чай към 1 литър вряща вода. След охлаждане, накиснете гъба, кърпа или дори моп във водата, като почистите тъмните дървени повърхности с тях. Това ще премахне праха, както и внимателно ще освежи и задълбочи цвета им. Струва си да си припомним, че дървените повърхности трябва да се навлажняват много внимателно и след това да се избърсват.
Дъбови и други дървени мебели
Популярните и масивни дъбови мебели се почистват най-добре със смес от 1 литър бира, 1 супена лъжица пудра захар и 1 чаена лъжичка пчелен восък. Загряваме всички съставки и слагаме топлата смес върху дъбовите мебели. След изсушаване полирайте с мека кърпа.
Други повърхности от дърво (особено небоядисани) могат да се почистват и поддържат с друга домашно приготвена течност. Правим го, като смесим чаша зехтин с чаша оцет или изцеден лимонов сок. Използвайте добре смесената смес за полиране на дървени мебели, като използвате мека кърпа. Течността може да се излее в спрей, като се добави вода и няколко капки ароматизиращо масло (лимон, лавандула). След това напръскваме полученото върху кърпа или директно върху мебел и полираме повърхността с кръгови движения. Благодарение на това получаваме свеж вид и приятна миризма.
Неполирани мебели
Ако имаме неполирани, леки мебели, които са силно замърсени - измийте ги с топла вода със сапунени стърготини или препарат, като използвате по-твърда четка. Измиваме енергично и изплакваме бързо, като избърсваме, за да не попие водата и да не потъмнее дървото.
Ако искаме да предадем на нови или почистени неполирани повърхности допълнително блясък, можем да ги покрием със загрято ленено масло. Използваме четка за това и разтриваме маслото с нея. След 3 дни съберете излишното масло и изчакайте още една седмица. След това с остра четка, увита във фланелена кърпа, полирайте повърхностите енергично, докато придобият приятен блясък.
Кожени мебели
Кожените мебели трябва да се избърсват възможно най-често със суха кърпа за събиране на прах. Периодично (например два пъти месечно) си струва да ги избършете с влажна кърпа и след това да втриете малко количество пчелен восък. След 2 часа можем да полираме кожените повърхности с вълнен плат.
Трябва също така да помним, че кожените мебели трябва да бъдат защитени от интензивни слънчеви лъчи, тъй като те могат да загубят цвета си или да се получи локално обезцветяване.