Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

„На 100 години съм и съм най-възрастният практикуващ лекар в света” - 5 неща, които никога не правя, за да живея дълго и щастливо

20 април 2023, 11:00 часа

Роден съм през 1922 г. и тогава средната продължителност на живота в САЩ е била 58 години за мъжете и 61 години за жените. Затова като 100-годишен практикуващ лекар и невролог пациентите често ме питат за съвети как да останат здрави, щастливи и умствено остри. Добрите гени и малко късмет могат да ви дадат предимство, но ето някои правила за начина на живот, с които съм се съобразявал през изминалия век:

1. НЕ ПРЕКАРВАМ ДНИТЕ СИ В ПЕНСИЯ

Работя вече повече от 75 години и дори бях обявен за най-възрастния практикуващ лекар в света от Световните рекорди на Гинес. Сара, моята съпруга, от 65 години също продължава да практикува психоанализа и психиатрия на 89-годишна възраст. По време на пандемията лекувах пациенти пет или шест дни в седмицата. След това преминах към преподаване на студенти по медицина до три дни в седмицата.

Когато не работя, обичам да прекарвам време с четирите си деца и 10-те си внуци, да ходя на разходки и да гледам спортни състезания. Ако сте благословени да имате кариера, която ви харесва, и все още сте в състояние да работите, помислете за отлагане на пенсионирането. Много хора, които се пенсионират и стават неактивни в ежедневието си, са изложени на повишен риск от влошаване на когнитивните способности.

Тайните на дълголетието: 100-годишна жена обясни как е доживяла до такава възраст

2. НЕ СИ ПОЗВОЛЯВАМ ДА ИЗЛИЗАМ ОТ ФОРМА

Плуването, по-бързото ходене, пешеходните преходи и карането на ски до края на 80-те ми години ме поддържат силен и здрав. Макар че вече не карам ски и не съм толкова активен, колкото някога, през повечето дни от седмицата се опитвам да изминавам поне 1 километър на бягащата пътека с бързо темпо. Гледането на класически филми по време на дейността помага да се намали скуката. Проучванията показват, че нещо толкова просто като 15-минутна разходка навън може да намали риска от преждевременна смърт с почти 25 %.

3. НЕ ПУША

Когато бях в гимназията през 30-те години на миналия век, казах на баща ми, че искам да започна да пуша. Той каза: "Нямам нищо против. Но защо някой би искал да вкарва в дробовете си нещо друго освен чист въздух, когато животът и без това е толкова кратък?" Това веднага отне забавлението и вълнението от тютюна за мен. Спомням си, че присъствах на медицински срещи, на които лекарите с висяща от устата им цигара казваха на пациентите да започнат да пушат, защото това "ще намали апетита и ще успокои нервите". Днес знаем, че пушенето на цигари води до рак, инсулт, периферна артериална болест, коронарна артериална болест и други белодробни и сърдечносъдови заболявания.

Лекари: Яжте този плод поне 3 пъти седмично за дълголетие

4. НЕ СЕ ОГРАНИЧАВАМ

Умереността ни позволява да живеем пълноценно, като същевременно ни предпазва от прекаляване и въздействие върху здравето ни в дългосрочен план. От време на време ще си позволявам по някое мартини или пържола, но не всеки ден. Сара е отличен готвач и ми помага да поддържам здравословен и разнообразен хранителен режим. Ядем салата с всяко хранене и се наслаждаваме на зелени зеленчуци като спанак, броколи и брюкселско зеле. Истинската тайна на дълголетието е, че няма тайна. Ние живеем всеки ден и умираме веднъж, така че трябва да се възползваме максимално от времето, с което разполагаме.

5. НЕ ПОЗВОЛЯВАМ НА ЗНАНИЯТА СИ ДА СЕ ПРОПИЛЕЯТ

Тъй като практикувам неврология повече от седем десетилетия, станах свидетел на развитието на медицината от лоботомията до най-новите компютърни техники за изобразяване. С огромно удоволствие преподавам на моите ординатори и студенти по медицина и също така научавам много от тях. Участвам и в предстоящ документален филм за живота си. За мен е удоволствие да споделям истории от дългата си кариера със следващото поколение.

Денис Витанов
Денис Витанов Отговорен редактор
Новините днес