В религиозния календар Цветница, (Връбница, Цветна неделя, Разцветница) се свързва с влизането на Христос в Йерусалим, където бил обсипан с цветя и приветстван с палмови клонки. У нас за ритуала се използват върбови клонки, които са осветени в църквата, и с които се закичва входната врата на дома. Вярва се, че те пазят от болести и зло през цялата година. Цветница винаги се чества в неделя, а през 2024 година се отбелязва на 28 април.
Още: Лазаровден и Цветница: Срещата на християнските празници и народните традиции
Как се изпълнява ритуалът Кумичене
На Цветница следобед, възрастни жени отвеждат лазарките на реката за да си изберат кумичка или кума. Всяко момиче свива венец от върба, наричан търкалце или колелце. Момите хвърлят венците едновременно в реката и пеят песента:
„Лаленце се люлее сред зелени ливади,
не е било лаленце, ами е било детенце.
Майка му го будеше:
Стани, стани, детенце,
за да видиш лазарки!“
Момата, чието венче излезе най-напред, става кума/кумичка. Момичетата я понасят на ръце към селото, пеейки. До Великден те не разговарят с нея ако я срещнат и не й минават пътя. На Втория ден от Великден те й отиват на гости, „за да ги опрости“ и тогава за първи път й проговарят. Носят й като дар специален обреден хляб кукла, в средата на който има червено яйце. Майката на кумата/кумичката приготвя трапеза за лазарките и те престават да говеят пред нея.
Ритуалът Кумичене в различните части на страната
Още: Какво се прави със старите върбови клонки от Цветница?