Ако дяволът се е занимавал с ботаника и развъждане на растения, то определено е вършил това в Австралия. Много хора дори само като си представят опарване от коприва, неволно потръпват. А в Австралия расте нейният доста по-суров роднина, наричан „гимпи-гимпи“ (Dendrocnide moroides). Местните хора се страхуват от това растение, а жертвите му казват, че изгарянето прилича едновременно на изгаряне от огън и заливане с киселина, съчетани с удар на електрически ток.
Само не се чеши! Гимпи-гимпи обитава в тропиците в североизточната част на континента. Растението е открито през 1866 г., когато от него пострадал кон. Външно не изглежда особено забележително, прилича на обикновен храст. Но убийствената сила на гимпи-гимпи се крие в светлите жилки по повърхността на зелените листа. Те се състоят от множество малки власинки, съдържащи отровата мороидин. Тези „косми“ се забиват в кожата на човек или животно, откъсват се от корена си и остават в кожата за дълго време, тъй като е почти невъзможно да се извадят. Ужиленото място започва да сърби, но чесането му само разнася отровата по-бързо.
Ще изсъхна, но и теб ще те боли! Въпреки цялата „жестокост“ на растението, има хора, които активно го защитават. Например професор Марина Хърли се занимава с изследване и опазване на местообитанията на гимпи-гимпи. Тя е опарвана от растението няколко пъти, но това не й пречи да продължи работата си. Жената колекционира страховити истории за жертви на гимпи-гимпи. Първото й изгаряне станало случайно – професорката вдигнала от земята сухо листо от „копривата на сатаната“ и се оказало, че изсушеното растение не губи способността си да жили. Подобни случаи имало и с други хора, които докосвали гимпи-гимпи в хербарии и били „опарвани“ или, направо казано, обгаряни.
Дори да не дишайте наблизо! Отровата невинаги действа веднага. Често човек започва да усеща болка няколко минути след контакт с растението. Но опасно е не само да докосваш гимпи-гимпи – а въобще да си близо до него. Отровните му власинки могат да се откъсват от листата и да летят във въздуха. Те са толкова малки, че е невъзможно да ги забележите навреме. Такова невнимание води до изгаряния на лигавиците и сериозни алергични реакции.
Париш не париш, ще те ям! Гимпи-гимпи се размножава чрез плодове. Изненадващо, но тези плодове са съвсем годни за консумация от хората. Само дето смелчаците, които се осмеляват да ги опитат, трябва да вземат превантивни мерки, защото повърхността на плода е покрита с отровните влакна. Необходимо е плодът да се избърше с кърпа, за да премахнете вредните вещества. След това проверете с ръката си за остатъчни власинки. Ако извадите късмет, всичко мине добре и нямате изгаряния, тогава можете да започнете да ядете. Хората за пръв път се решили на такава съмнителна дегустация, след като видели как австралийските животни ядат плодовете на това растение, сякаш израсло от дълбините на ада.
Но животните от Австралия научили хората не само да ядат „копривата на сатаната“. Благодарение на кенгуруто, например, бил измислен ниският старт в спорта.