Ястията с агнешко месо задължително присъстват на великденската трапеза. Домакините, които нямат кой знае какъв опит в кухнята, си задават куп въпроси, свързани с времето, нужно за изпичането на месото.
За да се получи перфектно, е препоръчително да се спазват някои основни правила. В противен случай рискуваме да стане сухо, да прегори или да остане сурово отвътре.
Как трябва да печем агнешкото месо?
Най-добре се получава агнешкото, когато се пече на ниска температура и продължително време. Около 170 градуса е идеалната температура за изпичането на парче месо. Продължителността на времето варира и е пряко обвързано с големината на самото месо.
Ако обаче сте решили да печете цяло агне, тогава става въпрос за термична обработка, отнемаща цяло денонощие. Ден преди самия празник, трябва да почистите, измиете и овкусите животното.
Ето как мариноват агнешкото месо в ресторантите, за да е толкова сочно и вкусно
Професионалните готвачи обаче съветват месото да се пече на порции, защото така не само, че се овкусява по-добре, но и готвенето отнема по-малко време.
В случай, че сте избрали да готвите плешка или бут, трябва предварително да увиете месото във фолио, да печете за един час и едва след това да премахнете фолиото и да продължите да готвите за още половин час.
Ако обаче плешката е цяла, отделете си повече време за готвене. Около 2 часа и половина са достатъчни, за да се получи топящо се в устата месо с хрупкава коричка.
Когато избирате месо от магазина, трябва да сте много внимателни. Цветът му трябва да розово - червен и да има своя специфичен мирис.
Залагайте на българско производство, а не на внос. Вносният продукт е замразяван и накрая ястията няма да отговаря на очакванията ни.