Когато навън стане студено, вентилаторната печка – ласкаво наричана „духалка“, ще ви помогне бързо да затоплите стаята. Това е компактно устройство, което доставя топъл въздух в помещението. То ще ви бъде полезно не само през есента, но и през пролетта - ако централното парно отопление се изключи твърде рано; през зимните студове – за да подпомогне, ако се наложи, основното отопление; и дори в прохладните летни вечери. Вентилаторната печка заема малко място, лесна е за използване, не консумира много електроенергия.
Какво означава мощност на нагревателя?
Мощността е един от ключовите параметри, който влияе върху това колко енергия консумира една „духалка“. Битовите вентилаторни печки обикновено са с максимална мощност от 2 kW (киловата) - това ще консумира 2 киловата на всеки час. Според тези изчисления на денонощие ще се консумират 48 киловата, а месечно - приблизително 1500 киловата (ако печката работи непрекъснато). При сегашните цени на тока за битови потребители (грубо изчислено – 21 ст. на киловат; но не забравяйте редовно да проверявате тяхната актуалност) така, на пръв поглед, ще похарчите за месец 300 лв (отново – в приблизително изчисление, просто за нагледност).
На практика, обаче, консумацията е много по-малка и ето защо:
- дори ако устройството е включено през цялото време – 24 часа в денонощието, то ще работи с автоматични прекъсвания;
- вентилаторната печка невинаги се използва на максимална мощност, това зависи от настройките, които й зададете.
Масовият тип битови вентилаторни печки имат два режима на работа: при 1000 и 2000 вата (съответно 1 и 2 киловата). Обикновено, за да се пести електроенергия, устройството се включва на максимална мощност от 2 kW за кратко време, докато стаята се затопли. Най-често след 20-30 минути (а понякога и по-бързо) температурата става комфортна и може да превключите на по-икономичен режим така, че устройството да работи с мощност от 1000 kW. Когато то просто поддържа комфортно ниво на температура в помещението, консумира много по-малко енергия на час. Да не забравяме, че и на минималната си мощност „духалката“ работи с паузи - термостатът я изключва при достигане на дадена температура.
Как да пестим ток от компютъра и да намалим разходите?
Как размерът на една стая влияе върху консумацията на енергия?
Всеки модел вентилаторна печка е предназначена да затопля стая с определена площ. Това засяга не само размера на нагревателния елемент и способността му да пренася топлина, но и мощността на вентилатора, конструкцията на корпуса и други параметри. За най-често използваните модели „духалки“ препоръчителната площ за отопление е 20 кв. м. Разбира се, те може да се използват и в по-големи помещения, но тогава устройството ще работи по-дълго, с по-голям разход на енергия.
Количеството топлинни загуби е основният показател
Колкото по-голяма е загубата на топлина, толкова по-бързо се охлажда помещението и толкова повече електроенергия изразходва вентилаторът за поддържане на комфортна температура. Топлинните загуби зависят от много параметри:
- разлика между външна и вътрешна температура;
- ефективност на изолацията на външни стени, тавани, прозорци;
- брой и площ на прозорците;
- наличието на течения, директни вентилационни изходи към улицата.
10 лесни метода как да спестим пари от сметката за ток
Има няколко начина да направите „духалката“ по-икономична:
- да превключвате между режими с различна консумация на енергия;
- да поставите устройството възможно най-ниско (за предпочитане на пода), тъй като топлият въздух се издига от пода до тавана;
- да осигурите равномерно разпределение на топлината: по-добре е да насочите устройството така, че потокът от нагрят въздух да преминава през цялата стая;
- да затворите плътно прозорците и вратите, за да намалите загубата на топлина (все пак, периодично проветрявайте за чист въздух);
- да затоплите студена стая при максимален режим и след това да намалите мощността.