Скорпионите се смятат за едни от най-опасните животни и още от древността хората се страхуват от ухапвания от тях, които са не само болезнени, но дори и смъртоносни. В света са известни над 2000 вида, от които само около 30-40 може да са смъртоносни за хората.
Представляват разред безгръбначни животни с 8 крака, част от клас Паякообразни. Най-големите видове достигат до 23 см дължина и около 56 г. Те са много устойчиви на радиоактивни лъчения, повечето от тях не пият вода през целия си живот и могат дълго време да издържат на глад.
Външен вид
Главата и гърдите на скорпиона са слети в главогръд, на който са закрепени 2 двойки устни крайници и 4 двойки ходилни крака. Отпред на главогръда има 2 средни и няколко двойни странични очи. Коремът му се състои от сегменти, завършващи с жило, свързано с 2 отровни жлези, чрез които се секретира отрова.
Разпространение
Скорпиони се срещат във всички континенти, с изключение на Антарктида. Най-много се срещат в Индия - над 80 вида. Предпочитат страни с топъл, дори горещ климат, но са пригодени да оцеляват в голямо разнообразие от местообитания, включително тропически гори, савана, пасища, гори в умерения климат, пещери, дори в планини, покрити със сняг.
Хранене
Скорпионите са хищници и предпочитат само жива храна. Хранят се с различни животни и насекоми - паяци, скакалци, мравки, стоножки, ларви на насекоми, гущери и дори малки мишки. Ако плячката е дребна, веднага я поглъщат. Ако е по-едра, най-напред я ужилват, за да я парализират и тогава я поглъщат. Ловуват само през нощта, тъй като са чувствителни към високите температури и сухия въздух и не издържат на силните слънчеви лъчи.
Размножаване
Скорпионите живеят самостоятелно, затова срещата на мъжки и женски екземпляри е рядко явление. Преди да се чифтосат, мъжкият и женският скорпион се движат известно време заедно в “любовна” разходка, като се хващат за щипките и допират опашките си. Едва след няколко дни мъжкият екземпляр вкарва пакетчета със сперматозоиди в половите пътища на женския. Понякога женската изяжда мъжкия след чифтосване.
Има ли опасни скорпиони в България?
Самозащита
Скорпионите използват жилото си за защита, но и за нападение. С него парализират дребните безгръбначни животни, с които се хранят. Върху дребните бозайници отровата на скорпиона има смъртоносно действие. Рядко нападат хора, само когато са докоснати или настъпени. При ужилване от дребни скорпиони, няма опасност. При ужилване от някои по-едри видове, може да се стигне до болестни състояния, дори и смърт.
Най-смъртоносният скорпион
Най-опасен е смъртоносният ловуващ скорпион. Опашката му е пълна със силна отрова. Ужилването е много болезнено, но рядко убива здрав възрастен човек. Опасен е за малки деца, възрастни хора и такива със сърдечно-съдови заболявания и алергични реакции.
Отровата на скорпиона
Токсините в отровата на някои видове скорпиони са много полезни за лечението и медицината. Могат да се използват за лечение на автоимунни заболявания (множествена склероза, ревматоиден артрит, възпаления на червата), както и за лечение на някои видове рак и в дерматологията.
Скорпиони в България
В България се срещат само два вида скорпиони - италиански и карпатски. Те са малки по размер, достигат съответно до 4-5,5 см. Поради малките си размери (съответно и малко количество отрова, което могат да отделят), ужилването им не е опасно за човека. Последствията са подобни на ужилване от пчела или оса. В България тези два вида скорпиони могат да се видят под камъни, под кората на дърветата или оградите, в тавани и мазета. Жилят само, ако бъдат настъпани или нападнати от човека, никога не нападат първи. Дори и да ужилят човек, няма никаква опасност от смърт или инфекции.