Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Коя е най-обширната планина в България?

15 май 2023, 11:22 часа

Една седма от територията на странати ни е заета от най-обширната ни планина.

Знаете ли коя е тя? Отговорът ни дава Антон Дончев в романа “Време разделно”.
"Няма човек, който да обгърне Родопа с един поглед. Няма връх, на който да се изкачиш, та да я познаеш с един поглед. Трябва да я извървиш и да я изстрадаш, та после да я събереш в сърцето си и да я погледнеш - ала трябва да имаш сърце на орел. Не можеш да видиш Родопа с очите си, трябва да я видиш със сърцето си. Със затворени очи ..., в себе си."

Родопи или Родопа планина?

Отново отговорът идва от “Време разделно” на Антон Дончев.
“Жена беше това, майка, затова овчарите й викаха Родопа и се сърдеха, когато някой речеше Родопи. Защото много планини се обичат по-малко от една планина. Балканът е баща, изправен и силен, каквото трябва да бъде всичко мъжко, Родопа е майка, която зачева и ражда, легнала по гръб, с лице към небето."

Знаете ли коя планина се намира между България и Сърбия?

Името

В миналото планината се е наричала Славееви гори. Името Родопи е с тракийски произход. Споменава се за първи път при Херодот. В древните хроники се среща популярна легенда, известна чрез Трасил от Мендес и Псевдо-Плутарх:

“Родопа и Хемус (днес Стара планина) били брат и сестра и почнали взаимно да се желаят, като Хемус я наричал Хера, а пък тя назовавала любимия си Зевс. Понеже боговете се почувствали оскърбени и понесли тежко това, превърнали ги в едноименните планини”.
Подобна легенда се среща и в творбите на Овидий, когато говори за ”Родопа и Хемус, сега ледени планини, но някога смъртни, които претендираха за имената на боговете най-велики”.
Варианти на тази легенда се срещат и в българския фолклор.

Планината Родопи се намира в Южна България и Северна Гърция. Част е от Рило-Родопския масив. Планината заема около една седма част от територията на България. Дължината й е около 220-240 км, а ширината достига до 100 км. Общата площ на Родопите е около 18 000 кв. км, от които на българска територия са 14 738 кв. км., което представлява 81,88% от цялата й площ.

Средната надморска височина на Родопите е 785 м, като западната част е доста по-висока от източната. Най-високият връх е Голям Перелик - 2191 м.

Западната граница на планината с Рила преминава по течението на река Яденица, пресича седловината Юндола и Аврамова седловина и достига до долината на река Места. На север Родопите граничат с Горнотракийската низина. Границата между Западните и Източните Родопи преминава по долината на река Каяклийка, седловината Тика и долините на реките Горна Арда и десния й приток река Маданска.
Южната граница на Родопите завършва по държавната граница с Гърция.

Знаете ли колко планини има в България?

Растителен и животински свят

Голямото климатично и почвено разнообразие обуславят голямо растително разнообразие. На територията на Родопите са установени над 2000 вида висши растения, от които 90 са балкански ендемити и силно застрашени от изчезване видове.

В ниските части на Източните Родопи горите отстъпват място на субсредиземноморските нискостеблени видове - вергилиев дъб, брекиня, габър, дива круша, драка, червена хвойна и др.
На височина над 800 м преобладават гори от обикновен горун, мизийски бук, габър, явор, ясен и др. В иглолистния пояс, който е развит главно в Западните Родопи, се срещат обикновен смърч, бял бор, черен бор и бук.

В горите на Родопите се срещат голям брой животински видове, някои от които са доста редки. Срещат се големи бозайници като мечка, вълк, дива коза, елен, сърна, глиган. Най-значим бозайник тук е кафявата мечка, включена в Червената книга на застрашените от изчезване гръбначни животни в Гърция.

Предполага се, че в Централните Родопи живеят 25-30 мечки. Дивата коза се среща по най-стръмните склонове в Родопите. Други значими видове, регистрирани в района, са чакал, дива котка, язовец, видра и някои видове прилепи.

Освен интересни растения и животни, в тази най-обширна планина посетителите ще видят и уникални исторически, археологически обекти, манастири и светилища.

Милена Зънзова
Милена Зънзова Отговорен редактор
Новините днес