Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Коя диета на коя възраст подхожда и какви храни да избягваме

12 април 2022, 11:35 часа

Всеки човек трябва да се грижи за тялото си по различен начин, тъй като няма два еднакви организма. Но все пак в отделните възрастови групи има някои общи неща, които е добре да се следват, за да поддържаме добро здраве и форма. Какви храни да избягваме след 50-те и на какво да наблегнем, докато сме в разцвета на младостта, прочетете в следващите редове.

До 20-годишна възраст

Или по-познати като тийндейджърските ни години. През това време тялото ни се развива и се превръщаме в по-големи и зрели хора. За да се случи това, тялото ни се нуждае от необходимите количества витамини и минерали. Наблегнете на закуската и намалете количеството на вредните храни, които консумирате, разбира се – без да се лишавате напълно от тях. Включете в менюто си храни, богати на калций, желязо и протеини.

След 20 години

След 20-те години тялото ни се е оформило и е добре да обърнем повече внимание на храните, които приемаме ежедневно. Съветваме ви да започнете да изграждате по-добри хранителни навици и все по-рядко да посягате към вредните храни. Избягвайте пържените храни, заменете млечния шоколад с черен и т.н. Храни, богати на омега-3 мастни киселини и фолиева киселина.

След 30-годишна възраст

През този етап наистина трябва да се погрижите за укрепване на костите и мускулите си. Наблегнете на протеини от яйцата, месото, семена, ядки, киноа, соя и др. Ако не консумирате прясно или кисело мляко, набавяйте си калций и протеини от други храни на растителна основа например.

След 40 години

Когато настъпят 40-те трябва да се погрижим за поддържането на добър метаболизъм, за да не се промени рязко тялото ни и бързо да натрупаме излишни килограми, които после трудно можем да свалим. Включете повече храни, богати на фибри и протеини, както и избягвайте всички нездравословни храни. 

След 50-годишна възраст

В този период метаболизмът се забавя и не бива да затрудняваме работата му допълнително, затова здравословното и балансирано хранене е повече от препоръчително. Избягвайте твърде много млечни продукти или захар, като може да ги замените с ядкови млека и мед. Наблягайте на храни като броколи, ябълки, авокадо, спанак, боровинки и др. храни, богати на антиоксиданти и желязо.

Над 60 години

След 60-години е добре да заложите на повече плодове и зеленчуци. Храни като боб и леща са богати на желязо и полезни за организма. Приемайте достатъчно количество вода, намалете солта и наблегнете на спанака, листните зеленчуци и соевите продукти вместо млечните.

Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес