Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кой български град е носил името на Станке Димитров?

18 септември 2022, 12:33 часа

В миналото е съществувала тенденция градове в България да носят имената на известни партийни активисти или лидери на комунистическата партия – родни и на славянските народи, така че фактът, че има български град, кръстен на Станке Димитров, не изненадва никого. Кой обаче е Станке Димитров, как е истинското му име, заменено от този псевдоним, с който остава в историята, и кой е градът, носил името му?

Станке Димитров – политикът, антифашистът и още нещо

Истинското име на политикът, известен като Станке Димитров, е Стефан Димитров Тодоров. Наричали го и Марек. За него и битието му е известно, че е виден антифашист, занимавал се с политика като активист и секретар на ЦК на БКП. Станке Димитров не бил само политик обаче. Той имал дарба, талант да пише, която му позволява да остане в историята и като автор и говорител на радиостанция „Народен глас“, чиито нелегални предавания между 1941-1944 година информират тайно българите за развоя на войната.

Макар да е роден в бедно работническо семейство на обущар, Станке Димитров завършва добро образование и работи първо като учител, а по-късно и като адвокат – изключително престижни и за времето си професии. Те му позволяват да бъде близо до хората и да печели уважението им с работата си. Участник във Войнишкото въстание и арестуван за подготовка на Септемврийското въстание, но амнистиран, Станке Димитров е смела и противоречива личност. Загива в самолетна катастрофа, като до мястото, на което е погребан, се издига негов паметник.

Знаете ли какво е старото име на Девин?

Кой български град носи името Станке Димитров?

Стефан Тодоров е роден в Дупница, поради което градът носи неговия прякор Станке Димитров в годините между 1950 и 1990 година и другия му прякор, с който антифашистът е известен – Марек за около година в периода 1949 до 1950 г. Ако сте се чудили чие име носи спортният клуб на град Дупница, известен като „Марек“, то вероятно вече се досещате, че футболният отбор е кръстен именно на Станке Димитров, но използвайки другия му известен прякор.

Историческото име на града – Дупница е възстановено през януари 1992 година с Указ на Президента Желю Желев. Любопитен и интересен факт, станал известен чрез медиите, който вероятно звучи като виц, но е истина, е, че през 2013 година на табела, която е част националната пътна мрежа, насочваща за посоката, в която се намира град Дупница, беше изписано старото име на града – Станке Димитров. Вероятно грешка, която не остана незабелязана и получи подобаващо медийно внимание. Не само областното управление бе допуснало тази грешка. В Гугъл фигурирали и двете имена на града – Дупница и Станке Димитров достатъчно дълго, за да се обърка човек, който не познава историята, не знае, че Дупница е родният град на Стефан и че е носила прякора му Станке Димитров достатъчно дълго през годините и съвсем до скоро – 1992 г., за да се създаде почва за подобни грешки.

Други имена на Дупница в миналото

Градът е бил многократно прекръщаван и е носил редица имена. Преди да получи името Дупница, е познат с имената Тобиница, както и като Дупеница, Дупла и Дубница с „б“. Произходът на тези имена, приличащи на Дупница, е свързан със старобългарската дума за дъб - "дуб".

Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес