Съществуват натурални алтернативи като заместители на бялата рафинирана захар, които в известна степен помагат при контрола и профилактиката на заболявания като затлъстяване, диабет и висок холестерол.
Д-р Татяна Занин разяснява тези възможности тук.
1. Мед
Пчелният мед е натурален подсладител, изобилстващ с хранителни вещества като магнезий, калий, калций и желязо. Той подсилва имунната система, действа като антиокислител, подобрява храносмилането и поддържа чревната флора жизнена и здрава.
При това неговият гликемичен индекс е среден; това означава, че малки количества не стимулират натрупване на мазнини, както е в случая със захарта. Всяка супена лъжица мед съдържа приблизително 46 калории.
2. Стевия
Това е натурален подсладител, получаван от растението Stevia Rebaudiana Bertoni и се намира във вид на капки или прах. Подслажда приблизително 300 пъти по-силно от захарта, а няма калории.
Стевията е стабилна при високи температури, което я прави подходяща за съставка в бисквити, торти или сладки, които изискват да се варят или пекат.
Кой е най-добрият заместител на захарта?
3. Кокосова захар
Тази растителна захар е с нисък гликемичен индекс и така не предизвиква прекомерно повишаване на кръвната захар, нито стимулира трупане на мазнини.
Доста е богата на хранителни вещества като цинк, желязо, калций и калий. Но понеже е твърде наситена с фруктоза, се налага да бъде използвана умерено. Една чаена лъжичка от този тип захар съдържа приблизително 20 калории.
4. Ксилитол
Ксилитолът представлява вид захарен алкохол, също както еритритола, малтитола и сорбитола; те са природни вещества, получени от зеленчуци, плодове, морски водорасли и гъби. Понеже е със занижен гликемичен индекс, ксилитолът е по-здравословен естествен вариант и има подслаждащ капацитет, много подобен на този на захарта.
Друго негово качество е, че не уврежда зъбите и съдържа по-малко калории от бялата захар - около 8 калории на чаена лъжичка. Подслаждащата му сила е подобна на тази на захарта, затова може да бъде използван с подобни пропорции за заместител в най-различни кулинарни рецепти.
5. Тауматин
Това е натурален подсладител от протеини и подслажда 2000 до 3000 пъти по-силно от захарта. Не повишава степента на кръвната захар, затова може да бъде ползван за контрол на диабета. Съдържа еднакви калории както обикновената захар, но понеже подслаждащата му сила е много по-голяма, се използва в съвсем минимални количества, което добавя пренебрежимо малко калории към менюто.
6. Кафява захар
Изходен продукт за тази захар е захарната тръстика, но тя не е рафинирана както бялата. Това означава, че полезните й хранителни вещества са запазени в крайния продукт. Затова съдържа минерали като магнезий, калций, фосфор и калий. Но на практика нейните калории са еднакви с тези на бялата захар, затова трябва да се избягва честата й консумация, както и при диабет.
Най-известните заместители на захарта
Това е сироп, произведен при изпаряване на сока на захарната тръстика, с тъмен цвят и силно подслаждащ. Понеже меласата е нерафинирана, тя е наситена със същите минерали, както кафявата захар.
Все пак, би трябвало да бъде консумирана в ограничени количества заради високата й калорийна наситеност и е необходимо да се избягва при диабет и бъбречни неразположения.
8. Еритритол
Това е природен подсладител с произход, подобен на този на ксилитола, ала съдържа едва 0.2 калории на грам – тоест, е почти нулево калориен. Притежава около 70% от подслаждащия капацитет на захарта и е подходящ за ползване от хора, желаещи да отслабнат. При това, еритритолът не предизвиква кариес, намира се в магазините за здравословни храни и хранителни добавки, където е продаван във вид на прах.
Внимание! Статията е само за сведение. Не се самолекувайте и винаги се обръщайте към медик-диетолог!