Съществуват няколко монети, които поради малкото си количество или своята история са крайно редки и ценени от колекционерите. Само в САЩ днес има над 200 исторически монети, чиито цени са над милион долара всяка!
1. Меден долар (1794).
Продаден на 24 януари 2013 г. за 10 милиона долара.
Макар да е от мед, а не от злато, тази монета, продадена от аукционна компания, постави световния рекорд за най-висока цена. Именно тя е първата доларова монета, пусната от САЩ - оттук и стойността й.
Коя е най-масовата монета в България?
2. Двоен орел (1933).
Продаден за 7,5 милиона долара на 30 юли 2002 г. от аукционната къща.
Това е пример за валута, която има своята стойност поради исторически обстоятелства. Двойният орел от 1933 г. е сечен, но така и не е пуснат в обръщение. Поради кризата Франклин Д. Рузвелт заповядал всички златни монети да бъдат претопени. Въпреки това някои от тях в крайна сметка избегнали тази печална съдба. Притежанието им в момента е незаконно, с изключение на една, която първоначално била собственост на Фарук – краля на Египет. След продължителна съдебна битка американският монетен двор и собственикът се споразумели да продадат монетата и да си поделят парите.
3. Дублон на Брашер (1787).
Продаден на цена 7,3 милиона долара в декември 2011 г. от аукционната къща.
Ефраим Брашер бил един от водещите златари в Ню Йорк към края на ХVІІІ век - преди още да съществува Американският монетен двор. Дублонът бил изсечен от Ефраим през 1787 г. и по онова време съдържал злато, равностойно на 15 долара. Монетата е изсечена в два варианта - с инициали EB върху гърдите на орела, и друг - с EB върху крилото. Въпреки че не била предложена на специализиран търг, аукционната къща я продала на частен колекционер.
4. Флорин на Едуард III (1343).
Изтъргуван за 6.8 милиона долара през юли 2016 г.
Крайно рядка монета, сечена в 1343 г. по време на управлението на английския крал Едуард III. Открити са само три екземпляра от нея. Два се намират в Британския музей в Лондон.
Кои български монети са инвестиционно злато?
5. Сребърен долар - клас I (1836).
Продадена за 4,1 милиона долара на 30 август 1999 г.
Още една монета не от злато, но със „златна“ цена. Този долар, от който са известни само 15 екземпляра, е разделен на „класове". Осем са от клас I, сечени в 1834 г. Един принадлежи към клас II, а шест към клас III. Оригиналният сребърен долар, категоризиран като „клас I“ бил връчен на султана на Маскат през 1836 г. в качеството на дипломатически подарък от името на тогавашния президент на САЩ Ендрю Джексън.
В 2016 година сребърният долар отново бил изложен на търг и за него била направена оферта от 10 милиона долара - но сделката не се състояла.
6. Канадски милион (2007).
Продаден е за 4 млн долара през юни 2010 г. от аукционна къща във Виена.
Тази паричка малко трудно ще я сложите в джоба си – защото е тежка 100 килограма, дебела е 3 см и с диаметър 53 см. През 2007 г. монетният двор на Канада изработил монета, чийто номинал бил 1 млн долара (канадски). Известна още като Голям кленов лист, тя е възпоменателно издание с чистота на златото 99,99%. Досега пет от тези наистина впечатляващи ценни изделия са купени от инвеститори по цял свят. Обаче се случило така, че през март 2017 г. една реплика на монетата, изложена в Берлин, била открадната.