Да видите млад мъж с бутилка или кутия бира в ръцете си се смята за мода в днешно време. Бирата никак не е безвредна напитка. Бирата е алкохолна напитка, произведена от вода, ечемичен малц, мая и хмел чрез ензимна ферментация.
Съдържанието на етилов алкохол в нея варира в зависимост от сорта от 3-7% до 12%. По време на процеса на ферментация бирата произвежда странични продукти, които имат токсични свойства. Това са алдехиди, масла, метанол, етери. Съдържанието им в бирата е десетки и стотици пъти по-високо от нивото на допустимата им концентрация във водката. Алкохолът засилва токсичния ефект на компонентите на бирата, дори ако те се съдържат в нея в много малки количества. Прекомерната консумация на бира засяга сериозно жизненоважните органи и системи на тялото.
На първо място сърцето и кръвоносните съдове страдат, тъй като бирата се абсорбира бързо и прелива в кръвта, причинявайки разширени вени и увеличаване размера на сърцето, синдром на бирено сърце, бирата съдържа кобалт, който замества калция в сърдечния мускул, което допринася за намаляване на контрактилитета му и развитието на сърдечна недостатъчност, съдържанието на кобалт в сърдечния мускул на любителите на бира надвишава 10 пъти. Съдържа вещества, които провокират повишаване на кръвното налягане, причиняват главоболие, могат да увредят бъбреците.
Метаболитните процеси са нарушени, поради "измиване" на калий и магнезий от тялото, което води до нарушение на сърдечния ритъм, суха кожа, болка в мускулите на прасеца, слабост в краката, раздразнителност, сълзливост, лош сън. Възникват ендокринни нарушения, водещи до сериозни промени в репродуктивната сфера, при мъжете тазът става по-широк, млечните жлези се увеличават, при жените гласът става по-груб, появяват се мустаци: поради токсично увреждане на тестисите се развива безплодие при мъжете.
Пълнее ли се от бира - да или не?
Кога бирата е вредна за черния дроб?
Чернодробните клетки постепенно умират, именно любителите на бирата най-често умират от цироза на черния дроб. Нервната система страда, паметта се влошава, вниманието отслабва, мисловните процеси са нарушени. Като всяка алкохолна напитка, бирата причинява интоксикация. Колкото по-висока е силата на бирата, толкова по-агресивни са токсичните вещества.
По отношение на вредното въздействие върху тялото бирата може да се сравни само с лунната светлина. Биреният алкохолизъм се формира повече от 3 пъти по-бързо от алкохолизма на водка, по-трудно е да се лекува, тъй като е по-трудно да се борим с жаждата за бира, отколкото с жаждата за водка.
Не мислете, че е добре да пиете бира веднъж или два пъти седмично. Това отношение към бирата е изключително опасно. Една бутилка бира 5% се равнява средно на 50 гр. водка и бира 9%-100 гр водка.
Учени: Хората, които пият всеки ден бира, най-често се разболяват от това
Човек, който изпие литър и половина бира през деня, приема сериозна доза алкохол от 100 до 300 грама. Ако един тийнейджър пие три-четири пъти в месеца, това вече е злоупотреба и то много сериозна.
През миналия век някои страни се опитаха да увеличат производството и рекламата на бира, мислейки, че като преминат към бира, хората все още ще бъдат по-малко пристрастени към силните напитки. Но резултатът се оказва точно обратният – успоредно с нарастването на консумацията на бира, кривата на консумацията на силни напитки се покачва и вредата от бирата изиграва своята роля. Оказа се, че лекият алкохол не замества силния алкохол, а напротив, допълва го.