Клетвата, която дава Васил Левски като революционер, далеч надхвърля целите на революционните комитети. Тя е клетва-готовност за борба до смърт, клетва-отдаденост на Родината, клетва-саможертва, в която Левски поставя сам себе си на кладата "Свобода или смърт".
В клетвата се крие тайна сила, защото изричащият я се отказва от всичко – от дом, от семейство, от живота си в името на заветната цел – Свободата. И докато клетвата на Левски, която подписва на 16.06.1872 г. и която била обща за всички храбреци, присъединили се към ЦБРК, съдържа суха информация за поемане на отговорност за вярна служба, отговорност за действията си, обещание за разпределяне на задълженията между членовете според възможностите и уменията им и отговорност за точно изпълнение на длъжността, другата клетва на Апостола – тази пред народа – е емоционална и разнищва до последната бримка духа и характера му. Клетвата на Левски, която дава пред народа си, е пълна със себеотричане и готовност за саможертва.
Клетвата на Левски пред народа
Заръката на Левски била произнасянето на клетвата да бъде пред Евангелие или кръст, пред нож и револвер и с лява ръка, поставена на сърцето. Ясно личи готовността за саможертва от съдържанието на клетвата на Левски, която дава пред народа.
Народната клетва гласи: "Заклевам се в Евангелието, в честта си и в Отечеството си, пред Бога и пред честното събрание на съзаклятието, че от всичко, което ми се яви, няма да кажа и открия никому нищо до смърт и до гроб. Заклевам се и обещавам като полагам за святата тази цел, живот и имот". Силата на думите нахвърля всички клетви, които членовете на комитетите някога са давали, пронизва робската тишина и извежда на преден план саможертвата в името на свободата, готовността да се откажеш от всичко и от себе си дори, за да постигнеш заветната цел и бъде Родината ти независима.
Особено силен и разтърсващ е краят на клетвата на Левски: "…ако бъда предател или престъпник, съгласявам се да бъда прободен от оръжието на съзаклятието, което има длъжност да ме брани, а и право да ме съди".
Как изглежда листът с клетвата на Левски?
Пожълтелият лист хартия с клетвата на Левски, по-ценен от злато, защото е изписан от ръката на Апостола и е продукт на себеотричането му и на готовността му за смърт в името на свободата, е съхранен и се пази като реликва в музея. Документът е и дигитализиран и снимката му може да бъде открита в онлайн пространството, за да се докоснете до клетвата на Левски, изляза изпод пръстите му, до почерка и подписа на Апостола и с очите си, а не само със сърцето си.
"Долоподписаннiятъ, като прiемамъ сичките Длѫжностти които миса налагат чрѣзъ Упѫлномощiето ми дадено от Ц.Б.Р.К. и сѫмъ в Отговорность на свойте дѣйствiя, съгласявамса въ сичко и съ дѣйствіята на другите членове на Ц.К. които ще распоредатъ по междуси длѫжностите по способност-та на секиго по обстоятелствата. Сѫщіятъ отговарямъ за дѣйствіетаси по уставатъ пред другите чл. на Ц.К. и сѫ заклѣвам предъ нашето Отѣчество Бѫлгарія че ще слѣдвамъ точно длѫжноститеси.
16/28 II 72
В. Левскій"
СНИМКА: Wikipedia
Клетвата на Левски днес
На 3 март всяка година – денят на бленуваната Свобода – в редица градове в страната ни се отдава почит към Левски и към героите, загинали за независимостта ни, чрез пресъздаване на знаменити моменти и събития и пресъздаване на учредяването на комитетите на Вътрешната революционна организация от Апостола и полагането от членовете на Народна клетва на Васил Левски, която всички заедно можем да повторим, за да си спомним за славното минало и да го възродим от пепелта. С почит, с обич и с надежда да бъдем достойни наследници на Апостола.
ОЩЕ: Ножът на Васил Левски и сабята на Христо Ботев пристигат в Бургас