Благодарение на необичайния си вкус и невероятни свойства, джинджифилът се добавя към сосове и печива, овкусява риба и месо, става на чай. Свежият джинджифил е склад от полезни за организма вещества, той съдържа:
- витамини С, В1, В2 и А, линолова и никотинова киселини;
- микроелементи: фосфор, калций, магнезий, желязо, цинк, натрий и калий;
- липиди, нишесте, аминокиселини и етерични масла.
В кулинарията пресният джинджифил се използва за приготвяне на ястия от риба и морски дарове, добавя се към зеленчукови салати, месни маринати и сосове. Чаят с мед и настърган джинджифилов корен е добре позната ободряваща и сгряваща напитка за студените дни.
В Индия се добавя към всички ястия. Но, ако ние сме свикнали да се топлим с тази подправка, то за индусите полезният корен, напротив, помага в борбата с жегата. Голямо количество лютив джинджифил повишава телесната температура - така контрастът с горещия въздух е по-малко осезаем.
Как да изберем правилния джинджифил?
Дайте предпочитание на свеж корен, а не на сушен джинджифил на прах. Коренът има по-добър вкус и може да запази полезните си свойства за дълго време. Добрият джинджифил има приятна, апетитна миризма с леки лимонови нотки.
Джинджифил: 6 доказани начина на помощ при отслабване
Сезонът за прибиране на реколтата от джинджифил е от юни до август. По-близо до есента се прибира късната реколта. Колкото по-дълго джинджифилът остава в плантацията, толкова по-ценни са неговите свойства - коренът съдържа повече етерично масло, вкусът му е по-наситен. Идеалният вариант е корен, който е расъл 10 месеца. Еталонната му дължина е около 20 см.
Обърнете внимание на външния вид. Коренът трябва да е с възможно най-правилна форма, кората - с цвят на капучино, а пулпата - светла и леко жълтеникава. Небеленият джинджифил е гладък, плътен и еднороден на вид; твърд и сух на допир. Кората тънка, без порязвания, петна, мухъл или други признаци на развален продукт.
За да сте сигурни в качеството на джинджифила, отрежете малко парче с разрешението на продавача или отчупете издънка. При отчупването трябва да се чуе хрущене. Пресният корен веднага ще пусне сок и ще почувствате характерния пикантен аромат на продукта.
Кой джинджифил не си струва да се купува?
Мек или набръчкан корен - стар и вече повяхващ. Воднист – може да е премръзнал. С неприятна, натрапчива миризма – коренът е развален. С кълнове като покълнал картоф - неправилно съхраняван. С тъмна кора - евтин сорт с лошо качество. Матова кора без блясък - такъв джинджифил ще горчи.
Как да се съхранява джинджифил?
Тъмно, хладно място е подходящо за съхранение - врата на хладилник или в мазе. Влагата и слънчевата светлина ще повредят продукта, затова трябва да е затворен херметично. Например, вакуумни силиконови торбички или стъклен съд с плътен капак.
А вие знаете ли колко е лесно да отгледате сами джинджифил у дома? Вижте как
Няколко правила ще ви позволят да запазите корена.
Не мийте, не режете и не белете джинджифила. Увийте го в хартия, салфетка или кухненска кърпа, плътно с домакинско фолио или в найлонов плик. При тези условия на съхранение джинджифилът остава годен за 6 месеца дори при студено време.
Възможно ли е да замразите джинджифил в хладилника?
Да, но само пресен джинджифил. Вярно е, че ще загуби половината от полезните си свойства. Изключително ниските температури на хладилника разрушават порестата структура на корена, но специфичният вкус няма да бъде засегнат.
Измийте, обелете и нарежете джинджифила на резенчета. В тази форма е удобно да вадите корена от хладилника на порции, за да не размразите целия запас. Ако се опитате да го замразите отново след размразяване, това напълно ще убие всички предимства на растението. Студени резени джинджифил, между другото, се хвърлят направо в чая. Може да съхранявате джинджифил в домашния си хладилник от 2 месеца до 2 години.