На 29 ноември православните християни отбелязват деня на паметта на свещеномъченик Парамон и 370 мъченици. Ето какви са забраните, обичаите и традициите, свързани с празника.
История на празника
На 29 ноември в църковния календар е денят на паметта на свещеномъченик Парамон Витинийски. Той и още 370 мъченици са пострадали за вярата си в Христос през 250 г., когато Деций бил император на Еол. Владетелят заповядал да затворят 370 християни, принуждавайки ги да се откажат от вярата си чрез мъчения. Парамон бил местен и видял мъките на тези хора. Той открито се разбунтувал срещу жестокостта на императора, признавайки религията на Бога. След това той и другите християни били убити.
28 ноември - какъв църковен празник е, традиции и обичаи
Традиции, обичаи и забрани, свързани с празника
Нашите предци са предсказвали каква ще бъде зимата според знаците на деня. Акп започне да вали сняг, това означава, че скоро ще има виелица. Червена зора вечер означава силен вятър. Ако все още не е паднал сняг, това означава, че ще има силни студове преди Никулден. Ако има много сняг, следващата година ще е плодородна.
Ярките звезди са знак за идването на слана, а слабите звезди вещаят топло време.
Ако на този ден има снеговалеж, това предсказва, че следващата година ще има добра реколта. Ако димът от комина се издига нагоре в прав стълб, очаква се студ, а ако се разпростира във всички посоки, очаква се затопляне.
Ако на сутринта снегът се стопи - ще има виелица преди Никулден (6 декември).
По традиция сутрин предците ни са почиствало с метли снега от покрива. Според друга традиция на този ден птиците се хранели само с дясната ръка.
На св. Парамон също трябва да вземете нещо назаем от съседите си: хляб, яйца, масло и т.н. Вярвало се, че това може да донесе късмет през следващата година.
Вярвало се е още, че топлата баня помага да се излекувате от всяка болест. И за да растат децата здрави и силни, на този ден трябва да се изкъпят в топла баня.
На този ден е забранено да се кълнете и да доказвате, че сте прави, в противен случай можете сериозно да развалите отошенията си с околните. Също така не трябва да бъдете мързеливи, за да не изплашите късмета.
Игнорирайте внезапните страхове, потърсете причината за тях. Не трябва да се отдавате се на вредните навици, тъй като това ще се отрази зле на бъдещето ви.
На празника е забранено да метете пода с различни метли в една и съща стая. Бременните жени не трябва да прескачат метла, в противен случай раждането им ще бъде трудно.
27 ноември - какъв църковен празник е, традиции и обичаи