Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какво задължително се слага на прощъпулник?

05 януари 2024, 11:08 часа

Прощъпулник, престъпулка, преходница, прохождана – това са различните имена на един и същ стар български обичай, свързан с прохождането на детето. Това се се прави, когато детето започне да прави първите стабилни, самостоятелни крачки.

Конкретният ден е по ваш избор, но за предпочитане да е в понеделник, сряда или неделя, които по традиция се считат за хубави дни. Прави се най-често в домашни условия.

Защо се прави прощъпулник?

Прощъпулникът се използва, за да му предречете с каква професия ще се захване детето, когато порасне. При този ритуал се поставят различни, предварително „наречени“ предмети, като поверието е, че каквото привлече вниманието на детето и го хване, към такава професия ще се ориентира.

Задължителна част от ритуала са: постлано в бяло платно, на което ще се търкаля питка. След питката тръгва детето, за да стигне до предварително наредените предмети.

Какво задължително се слага на прощъпулник?

Приготвят се предмети, които символизират различни професии. Какъв ще е броят им и какво ще символизират зависи изцяло от вас.

Предмети, които може да използвате и наречете:

·        Карта – пътешественик, екскурзовод

·        Гребен – фризьор

·        Самолетче – пилот

·        Термометър – лекар

·        Топка – футболист

·        Книга – учен, писател

·        Клавиатура – компютърен специалист

·        Калкулатор – счетоводител, финансист

·        Банкнота или портфейл – банкер

·        Четка – художник

·        Черпак – готвач

·        Тетрадка или химикалка – учител

·        Макара – шивач, дизайнер

Добре е детето да не е виждало тези предмети предварително, за да не наклоните везните на съдбата. Можете да си запишете на лист кой предмет за какво е наречен, ако се тревожите, че ще ги забравите.

Важна е и питката, която се нарича прощъпулник

Ритуалната пита заема важно място в прощъпулника – тя ще се търкулне по пътечката пред детето, за да го увлече и да го поведе до подредените предмети. Най-добре е да я замесите сами. Питата трябва да е с хубава, кръгла форма, за да се търкулне по бялото платно. Трябва да е цяла, не на отделни парчета, за да не се разпадне. Украсата на питата обикновено са крачета – можете да ги направите от тесто или да отпечатате стъпалата на детето върху тестото.

След това разчупете питата, дайте първата хапка на детето, като я наречете да е здраво и да има лек път в живота. След това раздайте на всеки гост поотделно, като добавите мед и сирене.

Румяна Иванова
Румяна Иванова Отговорен редактор
Новините днес