Дори да не сме изкусни кулинари и да не готвим ежедневно, то на всеки от нас се налага от време на време да запретне ръкави в кухнята. При приготвянето на вкусни ястия обаче подборът на продуктите не е единственото нещо, което има значение. Видът на съдовете също оказва влияние върху това колко здравословна ще бъде нашата храна.
В магазините можем да открием домакински съдове, изработени от най-различни материали. Много рядко обаче се срещат качествени артикули, които да паснат на бюджета ни. И все пак това е една дългосрочна инвестиция, свързана със здравето, и ние ви съветваме да не пестите средства!
Ето и какво трябва да знаете за различните материали, от които се изработват домакинските съдове:
Чугунени съдове
Те са едни от най-качествените и имат най-дълготрайна употреба. За тях е характерно, че се загряват по-бавно, но разпределят и задържат топлината по-дълго и равномерно. Чугунените съдове не се надраскват.
Този продукт чисти до блясък медните съдове за готвене
Най-подходящи са за задушаване на месо, ориз, зеленчуци и различни основни ястия и предястия. Тиганите от този материал се препоръчват за запържване на месо и зеленчуци, катми и палачинки. Те могат да се използват не само на котлона, но и във фурната, а и директно върху огън.
Още един важен елемент е, че приготвената храна в чугун се “зарежда” с желязо, което е лесноусвоимо от нашия организъм. Затова и се препоръчва хората, страдащи от анемия, или вегетарианци да заложат именно на такива съдове.
Храната, която се готви в чугунен съд, след това веднага трябва да се прехвърли в друг.
Като минуси на този вид съдове отбелязваме високите цени, тежестта им и по-трудната поддръжка.
Вредни ли са тефлоновите съдове за готвене?
Съдове от неръждаема стомана
Това са едни от най-използваните съдове, които са лесни са поддържане, откриват се и по-бюджетни варианти, издържат на високи температури и са сравнително трайни при ежедневна употреба. Те не носят опасност за здравето и в тях може да се приготвя абсолютно всякакъв вид храна.
Като минус отчитаме по-ниската им топлопроводимост, но при по-добрите марки тя е компенсирана чрез многослойно дъно или алуминиеви елементи, които я подобряват.
8 грешки, които всяка домакиня прави при готвене в метални съдове
Съдове с тефлоново покритие
Още едни доста използвани съдове, които са предпочитани поради това, че не загарят и храна може да се приготвя с минимално количество мазнина. В тях също могат да се приготвят всякакви храни. Специалистите съветват с тях да се използват дървени прибори за разбъркване, за да не се надере покритието.
Като минус тук отбелязваме, че не са особено дълготрайни - възможно е да ги подменяте на всеки 2-3 години, а и в последните години много проучвания отбелязват вредите от тефлона и че отделя токсични съставки, които са опасни за здравето ни.