Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какво трябва да знаем за тенджерата под налягане?

29 септември 2022, 14:00 часа

Тенджерата под налягане често се нарича скоростната машина на кухнята. Смята се и за най-добрия приятел на домакинята. Използването на тенджера под налягане за приготвяне на храна води до по-бърз процес от обикновена тенджера. Вкусът им обаче не е по-лош, просто приготвянето им е по-бързо. От друга страна, бавното готвене дава напълно различен вкус поради продължително време и излагане на топлина.

Хората се страхуват да използват тенджери под налягане, защото смятат, че устройствата могат да експлодират, да изпуснат опасна пара и да нямат функция за видимост. Ако разбирате много добре употребата на кухненски инструменти, няма причина да се притеснявате, когато използвате такъв. Поради тази причина сме събрали на едно място всички необходими факти за тенджерите под налягане.

8 трика от кухнята, които ще ускорят процеса на готвене

Модерните версии имат индикатор за налягане, който показва, когато са изложени на твърде много топлина. За разлика от обикновените тенджери, не трябва да пълните тенджера под налягане повече от 2/3. Това е така, защото течността няма да се изпари и тенджерите под налягане, не трябва да се препълват. Различните тенджери имат различни изисквания за вода, посочени от вътрешната страна на капаците им.

Винаги вземайте предвид конкретното ястие, което приготвяте, когато правите корекции в рецептата. Добавянето на повече зеленчуци може да доведе до препълване на тенджерата, ако добавите и твърде много вода. Тенджерата свири или цвърчи, когато се постави на котлона при висока температура, но не при максимална мощност. След като се появи свирката, температурата се намалява наполовина. Като поставите тенджерата в мивка, пълна със студена вода, можете за кратко да намалите температурата на тенджерата и да намалите парата в нея за около две минути.

Готвачи разкриват кои са най-големите грешки при готвенето: 7 трика за бързо готвене

За да получите най-доброто представяне от устройството, важно е да почиствате отворите, през които излиза парата, след всяка употреба. Устройството може да се повреди, ако парата излиза през дупките на капака, замърсени с частици сготвена храна. Не е препоръчително да държите храната в тенджерата, след като е сготвена. Вместо това преместете манджата след готвене.

Времето за готвене на основните храни с тегло 500 грама варира в зависимост от вида на използваната печка и тенджера. Въпреки това следните приблизителни стойности са за храни, приготвени в тенджера или тиган на обикновен котлон:

·        Картофите се варят 6-8 минути в 250 мл вода.

·        Киселото зеле изисква 250 милилитра вода и отнема 30 до 35 минути за готвене.

·        Грахът се вари от 45 до 50 минути в литър вода.

·        От 15 до 25 минути са необходими 500 милилитра вода, за да се превърнат в телешко.

·        Свинското месо се нуждае от 250 до 300 милилитра вода, варено за 25 до 30 минути.

·        Варенето на пилешкото месо в 1 литър вода отнема 25-35 минути.

·        Сваряването на леща отнема 15-20 минути на 2 литра вода.

·        Фасулът се сварява за 35-40 минути и 2 литра вода.

Гергана Йорданова
Гергана Йорданова Отговорен редактор
Новините днес