Когато се сблъскате с лошо отношение от страна на някого, е важно да се справите със ситуацията, като използвате комбинация от самоуважение, съпричастност и асертивност.
Ето някои стратегии, които могат да помогнат при такива трудни обстоятелства:
На първо място изключително важно е да оцените ситуацията обективно. Определете дали лошото отношение е умишлено или неумишлено, тъй като това може да повлияе на вашия подход. Неразбирателството или неправилната комуникация често могат да доведат до възприемане на лошо отношение, така че запазването на откритост в началото може да предотврати ненужна ескалация.
След това вземете предвид емоционалната си реакция. Нормално е да се чувствате наранени, ядосани или разочаровани, когато сте малтретирани. Въпреки това импулсивната реакция, основана единствено на емоциите, може да не доведе до най-добрия резултат. Отделете малко време, за да дишате и да съберете мислите си, преди да реагирате. Тази пауза може да предотврати да кажете или да направите нещо, за което може да съжалявате по-късно.
Нито минута повече: Лошото отношение към тези 4 зодии трябва да спре
Емпатията е мощен инструмент за справяне с малтретирането. Опитайте се да разберете гледната точка и мотивите на другия човек. Възможно е той да преминава през лични трудности или да има собствена несигурност, която се проявява в негативно поведение. Това не оправдава лошото отношение, но може да даде представа за причините, поради които то се случва.
Определянето на граници е от съществено значение за всяка връзка, включително и за тази, в която има лошо отношение. Ясно съобщавайте границите си на лицето, което ви малтретира, като изразявате как неговите действия ви влияят и какви промени очаквате. Твърдото, но уважително отстояване на собствената позиция често може да доведе до положителни промени в поведението.
Ако лошото отношение продължава въпреки усилията ви, може да се наложи да потърсите подкрепа или намеса. Това може да включва разговор с доверен приятел или член на семейството за съвет, търсене на напътствия от ментор или съветник или дори официално разглеждане на проблема по служебен или правен път, в зависимост от тежестта и контекста на лошото отношение.
Какво да правим при лошо отношение на работното място
Грижата за себе си е жизненоважна, когато се справяте с малтретирането. Занимавайте се с дейности, които ви носят радост и спокойствие, прекарвайте време с хора, които ви подкрепят, и дайте приоритет на физическото и психическото си благополучие. Грижата за себе си в емоционално и физическо отношение може да ви даде сили и устойчивост, за да се справите конструктивно с малтретирането.
Прощаването е личен избор, който може да бъде лечебен, но е важно да разграничавате прошката от това да позволите лошото отношение да продължи. Прощаването не означава да одобрявате или да забравите случилото се; по-скоро става въпрос за освобождаване от обидата и продължаване напред за ваше собствено спокойствие.
И накрая, обмислете преживяването и какво сте научили от него. Лошото отношение може да бъде катализатор за личностно израстване, като ви помогне да определите своите ценности, граници и как искате да се отнасят с вас в бъдеще. Използвайте преживяването като възможност за себепознание и овластяване.