Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какво се носи в църквата на Архангелова задушница?

03 ноември 2024, 10:58 часа

Тази събота преди Архангеловден е една от трите големи Задушници – Архангелова Задушница – деня на поелите своя път към вечността, на онези, които липсват в дните ни и които само нощите ни връщат чрез сънищата. Тази Задушница е позната и като Мъжка Задушница – на нея почитаме и паметта на падналите в жертва за свободата на България. По стара традиция смесваме житото със спомени, обич, сълзи и поемаме натам, където близки и любими хора спят своя вечен сън в последния си дом, за да осветим пътя им отвъд света на живите със светлината на църковната свещ, символ на вярата ни и на безсмъртието на душите, за да прелеем с червено вино – символ на Христовата кръв и на тази, която капе от сърцето ни от мъка по  загубените хора, за да подадем за „Бог да прости“. 

На Архангелова задушница – израз на християнската вяра в безсмъртието на душата и възкресението на мъртвите вярващите християни посещават и църквите, където се отслужват панихиди за починалите в деня на мъртвите, за да се помолят на Бог за опрощаване на греховете на починалите, стаявайки сълзите си в тъмнината на Божия дом.  Не само на гробищата се носят подавки за раздаване на живите, но и в църквата. На гробищата занасяме храна за „Бог да прости“, тамян, символизиращ молитвата, вино и цветя, които са олицетворение на добродетелите на починалите, а какво се носи на Архангелова Задушница задължително в Божия храм?

Какво се носи в църквата на Архангелова Задушница?

Още: Временни трамвайни линии в София заради Архангелова Задушница

На Архангелова Задушница в Божиите храмове се отслужват панихиди за починалите, а  вярващите могат да посетят храма, носейки вино и храна. Традицията и църковният канон повеляват да се занесат задължително вино, жито, хляб или питки, но днес освен тях вярващите подготвят и други раздавки – обикновено пакетирани тестени и захарни изделия, бонбони, любими ястия на починалите им близки. Важно е да имате предвид, че не се правят софри – не би било уместно да занесете храна в големи съдове – за разсипване. Подавките трябва да са пакетирани, опаковани по начин, който да позволява раздаването им в църквата. Оставят се подавки и на Божиите служители в храма. 

Раздаването на храна е стара традиция, като в някои части от България тя се оставя и на гробовете на починалите близки, което не е по канон. Най-важни обаче са житото, виното и хлябът, а още по-важна е искрената молитва към Бога за опрощаване на греховете на починалите и запалената свещица. 

Бог да прости всички починали.

Защо всяка Задушница е винаги в събота?

Лесна рецепта за задушница: Крем пита – готова за 40 минути

Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес