Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какво разкрива разхвърляната стая за вас?

11 февруари 2022, 14:55 часа

Митът, че разхвърляната стая издава мързеливи и неорганизирани личности, е развенчан. Хаосът може да издава както депресия и ментални проблеми, които изискват лекарска помощ, така и гениални личности с нестандартно мислене. Тоест не е задължително да гледате на разхвърляната стая като на нещо лошо. Тя може да крещи „Помогни ми“ или „Аз съм различен“.

Когато стаята говори за проблем

Ако разхвърляността не се състои в картини, статуетки и възглавници, разпръснати на всевъзможни места, а в остатъци от храна и дрехи по пода, това сочи проблем – той може да е тежка депресия, която се нуждае от намеса. Нежеланието да се почисти, сочи ментални страдания. Това разхвърляне е различно от натрупването на арт вещи и творческия хаос на бюрото. Важно е да може да го различите, за да помогнете на нуждаещия се човек.

Съвсем естествено мръсната стая далеч невинаги сочи подобен проблем. Може да е свързана с натоварен работен график, липса на свободно време, малки деца или домашни любимци в дома, които създават непрекъснато хаос. За да направите разлика, погледнете и обитаващия стаята. Ако ви изглежда умислен, тъжен или се чувства зле, има нужда от помощта ви. Ако обикновено човекът е подреден, но сега се е променил, това е сигнал за проблем. Ако винаги е бил разхвърлен и затрупаността с вещи е начин да се чувства добре – навярно това е просто черта на характера и индивидуалност, а не знак за проблем.

Прекалената подреденост, недопускаща нито един предмет да не е на определеното място, съчетана с ежедневно почистване и дезинфекциране, също е нередна и сочи нужда от помощ. Подобно непрекъснато подреждане и чистене може да подсказва за обсесивно-компулсивно разстройство, което е ментално заболяване, нуждаещо се от лекарска помощ.

Проблем с психичното здраве разкрива и трупането на непотребни вещи. Дрехи от години, които отдавна са демоде, скъсана и с петна, стари вестници и списания, картонени опаковки от закупени вещи, празни козметични бурканчета и изобщо всякакви ненужни вещи, които би следвало отдавна да са в коша, а се намират прибрани или разхвърляни в стаята, също издават проблем с психичното здраве.

Когато стаята говори за креативност

Хаосът понякога е полезен и разкрива личности с творчески заложби, нестандартно мислене и свои правила в живота. Ателиетата на художници и творци често пресъздават този хаос. Липсата на подреденост в този случай не показва мързел или проблем с психичното здраве, а разкрива личности, които имат по-важни и ярки неща за правене в живота си от подреждането на декоративни възглавници на леглото си. Сред тези хора ще откриете гении и откриватели, изобретатели и хора на изкуството.

Те се чувстват отлично в нестерилна среда и създават хаос, в който влагат свой собствен ред и който им помага да творят и да се съсредоточават. Това, което изглежда хаос за вас, за тях е собствено виждане за ред. Те знаят кое къде е в този хаос и се чувстват сигурни и добре. Известният психоаналитик Зигмунд Фройд казал: „Не почиствайте бъркотията. Знам точно къде е всичко.” Подобен творчески хаос често е характерен за най-продуктивните и креативни личности.

Има ли предимства разхвърляната стая?

Хаосът за изненада има предимства, подкрепени от психологически изследвания.

  • Събужда творческото мислене. Хаосът помага на хората да счупят оковите на социалното мислене и на общоприетото, което пробужда твореца в тях и помага за раждането на креативни идеи и решения „извън кутията“.
  • Пести време и ви дава възможност да го вложите в себепознание, себеразвитие, квалификация или просто за хоби и развиване на талантите.
  • Иновативните идеи най-често се раждат извън стерилна среда, насред хаоса.

Всичко това е вярно, когато е вродено у човека. Ако принудите личност, обичаща стерилния ред, да работи в хаос и в разхвърлен кабинет, тя няма да се справи и няма да прояви креативност, напротив – ще бъде нетрудоспособна. Винаги, когато разглеждате нечия стая или кабинет и се опитвате да видите какво се крие зад средата, имайте предвид и личността. Всички сме различи и това следва да се вземе под внимание.

Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес