Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какво представлява черният лед и защо е толкова опасен?

31 декември 2022, 17:33 часа

Въпреки че името му може да ви подведе, черният лед всъщност не е черен - той е прозрачен. Толкова прозрачен, че изглежда като цвета на повърхността, върху която се намира под него. Тъй като често това е черен асфалтов път, го наричаме "черен лед". Прозрачността на черния лед се дължи на това, че той е много по-тънък от другите видове лед, което го прави и по-опасен.

Шофьорите рискуват да получат огромни повреди на двигателя от често използван трик за затопляне на автомобила

Как се образува черният лед?

Представете си път, покрит със сняг, който е паднал на сутринта. Слънцето излиза следобед и разтопява снега. Но когато слънцето залязва, пътят все още е мокър, а когато температурата падне под нулата през нощта, водата се втвърдява в почти незабележимо тънък слой лед. Това е черен лед. Същото нещо може да се случи, ако температурата падне под нулата след дъжд, който е оставил повърхностите мокри, или след като росата или мъглата се кондензират и образуват лед.

Шофьорите могат да използват ЛУК за да размразят автомобилите сутрин

Основната причина, поради която черният лед е толкова опасен, е, че е много трудно да се забележи. Ако се приближавате към участък с дебел, непрозрачен лед докато шофирате или вървите пеша, вероятно ще се опитате да го избегнете или поне ще намалите значително скоростта си и ще действате с по-голямо внимание. При черния лед, от друга страна, може да не разберете, че е там, докато не се окаже точно под вас. А ако успеете да го забележите преди това, може погрешно да си помислите, че въпросната повърхност е просто покрита с вода, а не с лед. Тъй като както автомобилите, така и краката се справят с мокротата без особени проблеми, може да не виждате необходимост да намалите скоростта или да промените пътя си.

Защо солта топи леда?

Как да избегнем черния лед?

Най-ефективният начин да избегнете черния лед е просто да си останете вкъщи, ако има зимна метеорологична прогноза за заледени пътни условия. Ако това не е възможно, можете да се опитате да го избягвате или поне да бъдете особено внимателни на местата, където черният лед е особено често срещан: мостове, надлези и сенчести участъци от пътната настилка. Като цяло, когато температурите са около или под нулата, не приемайте, че мокрото петно е просто мокро петно. Важно е зимно време винаги да шофирате с повишено внимание.

Денис Витанов
Денис Витанов Отговорен редактор
Новините днес